Stalowa Wola - Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli powstało stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1997 roku. Pierwsze wystawy można było oglądać w pomieszczeniach Miejskiego Domu Kultury. Bardzo ważnym momentem w procesie jego tworzenia był rok 1998, kiedy ks prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski zdecydował o przekazaniu swoich obszernych zbiorów z zakresu numizmatyki, sztuki, historii i etnografii miasta i okolic na rzecz Muzeum. W 1999 roku podjęto decyzję o nadaniu Muzeum statusu placówki regionalnej, a w 2002 roku otrzymało ono nową siedzibę. Był to wyremontowany budynek Pałacu Lubomirskich zlokalizowany na pograniczu dzielnic Charzewice i Rozwadów. Pałac wzniesiono w latach 1782-86 i był on siedzibą rodową Lubomirskich linii rzeszowsko-rozwadowskiej. Wewnątrz Pałacu przygotowano dla zwiedzających wystawę "Stacja Rozwadów. Między Lwowem, a Krakowem.". Przybliża ona historię dzielnicy, która kiedyś była oddzielną miejscowością wchłoniętą w powstające nowe miasto - Stalową Wolę. Jest to nijako wystawa interdyscyplinarna, gdyż w swej opowieści jednocześnie wykorzystuje eksponaty z wielu działów - archeologii, etnografii czy historii. Rozpoczynamy od powstania Rozwadowa w 1690 roku, poznajemy ród Lubomirskich, odkrywamy wielokulturowość tego miejsca, poznajemy Lasowiaków zamieszkujących okoliczne tereny, ale sięgamy również do prehistorii i śladów osadnictwa odkrytych podczas badań w XX wieku. Eksponaty przeplatane są multimediami, a kolejne części opowieści poznajemy dzięki słowom lektora, który towarzyszy zwiedzającym. Po obejrzeniu wystawy warto również pospacerować po otaczającym Muzeum parku w którym na powietrzu prezentowane są rzeźby artystów z Polski i Ukrainy.



https://muzeum.stalowawola.pl/index.php

Jawor - Muzeum Regionalne

W 1929 roku w Jaworze pod nazwą Heimatmuseum Jauer powstało pierwsze Muzeum prezentujące historię lokalną. Jego działalność opierała się na przekazywanych przez lokalne stowarzyszenia i mieszkańców pamiątkach. Twórcą tej placówki był Carl Koschwitz, który na siedzibę Muzeum przekazał swoją willę. Niestety z chwilą wybuchu II wojny światowej Muzeum przerwało działalność. Do wznowienia jego funkcjonowania doszło w 1949 roku. W 1964 roku nastąpiło przeniesienie zbiorów do pomieszczeń dawnego klasztoru pobernardyńskiego. Klasztor ten wzniesiono w latach 1565-1628. Bernardyni przebywali tutaj do 1810 roku, a później w końcu XIX w. pomieszczenia przeznaczono na komendę policji oraz arsenał wojskowy. W latach 1976-86 przeprowadzono prace remontowe przystosowujące wnętrze kościoła pw. NM Panny i klasztoru do celów muzealnych. Dzięki temu, że udało się zachować liczne freski z okresu końca średniowiecza i baroku zwiedzanie tego Muzeum ma szczególny charakter. Niejako naturalnym stało się przygotowanie w tych przestrzeniach Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej, na którą składają się rzeźby i obrazy. Ponadto w Muzeum na zwiedzających czeka bogata ekspozycja sudeckich minerałów i kamieni szlachetnych, jaworska zbrojownia, izba dolnośląska czy też artefakty pozyskane podczas prac archeologicznych. Ciekawą wystawą jest również najnowsza ekspozycja nawiązująca do produkcji podzespołów samochodowych marki Mercedes w wybudowanych tutaj zakładach. Dla mnie dużym zaskoczeniem była również bogata kolekcja form piernikowych, gdyż wypiekaniem tych przysmaków zajmowano się w Jaworze już w 1293 roku. Dodam, że muzealnicy z Torunia z zazdrością spoglądają na te zbiory.



https://www.muzeumjawor.pl/

Poznań - Muzeum Narodowe - Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe powstało w 1919 roku. Uroczyście otworzył je Józef Piłsudski podczas swojej pierwszej wizyty w Poznaniu w październiku tego roku. Pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć ekspozycję dopiero rok później. Do 1923 roku Muzeum zajmowało pomieszczenia w różnych lokalizacjach, a dopiero w tym roku uzyskało własną siedzibę przy ul. Artyleryjskiej. W okresie międzywojennym poznańskie Muzeum było jedną z dwóch tego rodzaju placówek w kraju. Gdy wybuchła II wojna światowa zostało zlikwidowane, a część zbiorów wywieziono do Berlina, Lipska, Norymbergi i Wiednia. Wznowienie jego działalności nastąpiło dopiero w 1963 roku, a zbiory trzeba było odtwarzać od zera. Ponieważ nie mogło powrócić do swojej przedwojennej siedziby, dlatego na jego cele przeznaczono modernistyczny, kontrowersyjny budynek w centralnej części Starego Rynku. W budynku tym zbiory prezentowane są do dzisiaj. Od 1966 roku Muzeum włączono w struktury Muzeum Narodowego w Poznaniu jako jeden z jego oddziałów. Obecnie na turystów czeka tutaj ponad 40 tyś. eksponatów. Zwiedzający mogą zapoznać się z rozwojem uzbrojenia od XI wieku do czasów współczesnych. Oprócz broni na uwagę zasługuje umundurowanie stosowane w różnych okresach oraz malarstwo batalistyczne. Ponieważ Muzeum znajduje się w Poznaniu to szczególna jego część poświęcona jest żołnierzom Powstania Wielkopolskiego. 



https://mnp.art.pl/wielkopolskie-muzeum-wojskowe