18 maja 1920 roku około godziny 17:00 w mieszkaniu kamienicy przy ul. Kościelnej w Wadowicach przyszedł na świat Karol, trzecie dziecko Wojtyłów. W tym dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią należącym do kupca Cheila Bałamutha Wojtyłowie mieszkali od roku. I mieli je zajmować jeszcze przez prawie dwadzieścia kolejnych lat. To właśnie to miejsce stało się świadkiem dorastania przyszłego księdza, biskupa, kardynała i papieża. Kiedy w 1978 roku doszło do pamiętnego konklawe, którego efektem było powołanie Karola Wojtyły na tron papieski, mieszkanie to zajmowali Państwo Putyrowie. I skończył się ich spokojny żywot. Nagle wszyscy zapragnęli zobaczyć miejsce narodzin polskiego Papieża. Z cierpliwością przyjmowali wszystkich zainteresowanych. I tak przez dwa lata, do roku 1980, kiedy postanowiono o ich przeprowadzce, aby w ich dotychczasowym lokalu urządzić Muzeum. Po przeprowadzeniu remontu pomieszczeń i zaaranżowaniu wystawy od 1984 roku miejsce to otwarto dla zwiedzających. W takiej formie funkcjonowało ono do 2010 roku. W międzyczasie budynek został zakupiony i przekazany Archidiecezji Krakowskiej. Przez kolejne cztery lata trwała przebudowa i prace nad nową wystawą, którą udostępniono zwiedzającym w 2014 roku i w takiej formie trwa ona do dzisiaj.
Zwiedzanie Muzeum to podróż poprzez kolejne etapy życia Karola Wojtyły - od narodzin, aż do śmierci. I pomimo, że obecnie Muzeum zajmuje dużo większą przestrzeń, to najważniejszą częścią ekspozycji są pomieszczenia stanowiące dawne mieszkanie Wojtyłów. Oczywiście nie jest to oryginalnie zachowana przestrzeń, ale postarano się o jak najbardziej wierne jej odtworzenie na postawie wspomnień sąsiadów i kolegów i umieszczenie w tych pomieszczeniach rodzinnych pamiątek po mamie -Emilii i tacie - Józefie. Wystawa stara się wprowadzić nas w świat Jana Pawła II poprzez jego szkolnych kolegów (również Żydów), doświadczenia wojenne, pobieranie nauki kształtującej go do przyszłej roli głowy kościoła, pasji teatralnej i sportowej, czasu kapłaństwa w trudnych komunistycznych czasach, aż do momentu konklawe, zamachu, podróży apostolskich i chwil odchodzenia. To bardzo dobrze i przemyślane miejsce przyciąga turystów z całego świata i cieszę się, że mogłem je zobaczyć, a Wam również sugeruję jego odwiedziny.
Dla zwiedzających: Muzeum znajduje się przy Rynku, gdzie nie ma miejsc parkingowych. Samochód warto zostawić na kilku dużych parkingach publicznych i spokojnie dojść na nogach do Muzeum. Bilety warto zarezerwować w systemie internetowym. Kasa Muzeum znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu kilka metrów od wejścia do Muzeum. Wewnątrz dla turystów przygotowano audioprzewodniki z nagraniami w kilku językach.
Wadowice - Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz