Florencja - Baptysterium (Battistero di San Giovanni)

Patrząc na panoramę Florencji z punktu widokowego lub pewnego oddalenia zobaczyć można charakterystyczną kopułę Katedry Santa Maria del Fiore. Jest ona jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków miasta. Tuż obok katedry znajduje się baptysterium, dzwonnica i Muzeum Katedralne. I właśnie te wszystkie miejsca chcę zaprezentować w kolejnych opisach.
Zaczynam od Baptysterium. Dlaczego? Ponieważ jest to budowla, w której następował sakrament chrztu, po którym osoba ochrzczona włączona była do grona osób dopuszczonych do życia zgodnie z regułami religii chrześcijańskiej, a co za tym idzie mogła przekroczyć progi kościoła. Baptysterium we Florencji jest jedną z najstarszych budowli miasta i co ciekawe nie znana jest historia powstania tego budynku. Powszechnie przyjmuje się, że Baptysterium stoi w miejscu budowli pochodzącej z I wieku. Jednakże pierwsza pisemna wzmianka o tym miejscu pochodzi dopiero z 897 roku. Do wnętrza dostać się można przechodząc przez jedną z trzech par drzwi z brązu:
- najstarsze będące dziełem Andrei Pisano powstały około 1330 roku i przedstawiają sceny z życia św. Jana Chrzciciela
- kolejne wykonane przez Lorenzo Ghibertiego w latach 1402 - 1425 przedstawiają sceny z Nowego Testamentu
- najmłodsze nazywane Drzwiami Raju (nazwę tę nadał im Michał Anioł, który wielokrotnie przychodził zachwycać się nimi) wykonane również przez Lorenzo Ghibertiego w latach 1425 - 1450 przedstawiają sceny ze Starego Testamentu. Obecnie zwiedzający, którzy tłoczą się przed tymi drzwiami oglądają ich wierną kopię, ponieważ oryginał zobaczyć można w Muzeum Katedralnym.
We wnętrzu wzrok przyciągają przepiękne mozaiki z XIII wieku. Przedstawiają one sceny z życia Chrystusa, Józefa, Marii Panny i Jana Chrzciciela. W dosyć pustym wnętrzu Baptysterium znajduje się nagrobek antypapieża Jana XXIII wykonany przez Donatella i Michelozza.
Przez stulecia wszystkie florenckie dzieci przyjmowały chrzest właśnie w Baptysterium.
Dla zwiedzających: aby dostać się do wnętrza Baptysterium należy zakupić bilet w kasach Muzeum Katedralnego, które znajduje się za Katedrą. Bilet upoważnia do zwiedzenia Baptysterium, Katedry, Dzwonnicy i Muzeum. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz