Warszawa - Państwowe Muzeum Etnograficzne

Warszawskie Muzeum Etnograficzne powstało w 1888 roku. Inicjatorami jego powstania byli prof. Jan Karłowicz i Jan Maurycy Kamiński. Placówka funkcjonowała przy ogrodzie zoologicznym. W 1892 roku w związku z likwidacją Zoo zbiorom groziło wywiezienie do Petersburga, ale wykupili je założyciele muzeum. Kolejnym etapem wędrówki zbiorów było przekazanie ich do Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W okresie międzywojennym zbiory znacząco powiększyły się. Aby nie być gołosłownym: z niecałych 9 000 eksponatów w roku 1922 ekspozycja powiększyła się do 30 000 eksponatów w 1939 roku. Niestety w czasie II wojny światowej Muzeum zostało całkowicie zniszczone, a zbiory utracone. Zaraz po wojnie rozpoczęto wskrzeszanie tej placówki. Początkowo pod nazwą Muzeum Kultur Ludowych. W 1959 roku na cele działalności Muzeum przekazano obecny gmach przy ul. Kredytowej, ale prace remontowe pozwoliły na otwarcie drzwi dla zwiedzających dopiero w 1973 roku. W międzyczasie przemianowane zostało na Państwowe Muzeum Etnograficzne.
Obecnie w gmachu Muzeum zobaczyć można wystawy:
- "Czas świętowania" - przepięknie przygotowana ekspozycja prezentująca wspaniałą kolekcję strojów ludowych oraz opowiadająca o zwyczajach ludowych związanych z poszczególnymi świętami.
- "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego" - jak dla mnie nieco kontrowersyjnie prezentowana ekspozycja na której zobaczyć można różnego rodzaju narzędzia i wyroby rzemieślnicze.
Oprócz wystaw stałych organizowane są również liczne wystawy czasowe.
Od 2012 roku w Muzeum funkcjonuje Muzeum dla Dzieci, które umożliwia dzieciom bezpośredni kontakt z eksponatami.
Po obejrzeniu wystaw zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca. Jestem oczarowany pięknem i ilością strojów ludowych jakie miałem okazję tu zobaczyć. Jestem również pod dużym wrażeniem kontaktu z Dyrekcją Muzeum. Dziękuję za okazane zrozumienie i zainteresowanie wszelkimi uwagami jakimi mogłem się podzielić po zwiedzaniu placówki.



http://ethnomuseum.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz