Ujazd - Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór

Gdzieś pomiędzy 1621 a 1631 rozpoczęła się nigdy nie ukończona budowa Zamku Krzyżtopór. Jej inicjatorem był Krzysztof Ossoliński, a prawdopodobnym architektem Wawrzyniec Senes. Nazwa zamku pochodzi od ogromnych symboli krzyża i topora przy głównej bramie wjazdowej. Krzyż to symbol wiary fundatora, a topór symbolizuje jego herb rodowy. Przed powstaniem Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie. Koszt budowy wyniósł w sumie 30 milionów złotych. Ponieważ samo postanie zamku nie jest dokładnie udokumentowane historyczne, dlatego obrosło legendami. Prawdopodobnie pałac był wzorowany na włoskim pałacu Farnese i wybudowany jako palazzo in fortezza. Jego wygląd miał nawiązywać do kalendarza:
- 4 wieże = 4 pory roku
- 7 bram = 7 dni tygodnia
- 12 sal balowych = 12 miesięcy
- 52 komnaty = 52 tygodnie
- 365 okien = 365 dni.
Wielkość całego obiektu jest imponująca. Jego kubatura to 70 tys m3, powierzchnia 1,3  ha, długość murów 600 m, wysokość wałów dochodząca miejscami do 15 m.
Do II wojny światowej zamek przechodził przez ręce kilku rodów. Początkowo należał do Ossolińskich, aby następnie stać się w kolejności własnością: Denhoffów, Kalinowskich, Morsztynów, Paców, Sołtyków i Orsettich. Po II wojnie światowej zamek stał się własnością Skarbu Państwa. W latach 70. XX wieku został zabezpieczony jako trwała ruina i udostępniony zwiedzającym. Do naszych czasów zachowało się 90 procent murów i 10 procent sklepień z początkowego założenia architektonicznego, dlatego przez wiele lat rozważana była odbudowa zamku. Niestety, aby to zrobić potrzebne są ogromne fundusze, a że nie ma zachowanych informacji jak powinien zamek wyglądać, dlatego uważam, że lepiej jest pozostawić go tak jak jest obecnie i cieszyć oczy tą przepiękną i fascynującą ruiną.



https://krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz