Sułoszowa - Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała to chyba jeden z najpiękniej zlokalizowanych zamków w Polsce. Otoczony lasami Ojcowskiego Parku Narodowego góruje nad doliną Prądnika. Początki tego miejsca wiążą się z Kazimierzem Wielkim, który zlecił zbudowanie w tym miejscu strażnicy. Zabudowania te nie zachowały się. W 1377 roku Zamek zostaje oddany w dzierżawę rodzinie Szafrańców, a w 1422 w zamian za królewskie długi rodzina ta otrzymuje Zamek na własność. W 1578 roku następuje gruntowna przebudowa. W jej wyniku Zamek zmienił się we wspaniałą renesansową rezydencję z dziedzińcem arkadowym i loggią widokową. W XVII i XVIII w Pieskowa Skała była niszczona przez Szwedów, a dodatkowe zniszczenia przyniosły pożary w 1718 i 1850 roku oraz wydarzenia powstania styczniowego w 1863 roku. W 1903 roku Zamek przejęła spółka założona przez Adolfa Dygasińskiego, która po przeprowadzeniu remontu prowadziła w murach Zamku pensjonat. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęły się trwające do lat 60-tych XX wieku prace restauracyjne i konserwatorskie przywracające renesansowy charakter budowli. Po ich zakończeniu Zamek stał się siedzibą oddziału Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
Obecnie przyjeżdżając z wizytą do Pieskowej Skały zobaczyć można dwie wystawy:
- pierwsza z nich to "Przemiany stylowe w dziejach sztuki". Jest to główna ekspozycja muzealna Zamku. Prezentowane są tu dzieła sztuki od średniowiecza do dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa podzielona jest na dwie części zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze. Obok malarstwa takich artystów jak Goustave Coubert, Eugene Delacroix, Giandomenico Tiepolo czy Jacek Malczewski zobaczyć można meble, tkaniny, wyroby złotnicze, ceramiczne, szklane i metalowe.
- druga to "Historia Pieskowej Skały". Zobaczyć ją można na drugim piętrze. W jednej komnacie zgromadzono informacje przedstawiające fakty historyczne związane z tym miejscem. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja biżuterii patriotycznej z czasów żałoby narodowej.
Zamek zwiedzać można przez cały rok. Godziny jego pracy zmieniają się sezonowo, więc warto sprawdzić je na stronie internetowej. W piątki obowiązuje zwiedzanie bezpłatne. Ja jednak odradzam przyjazd do Zamku w ten dzień z dwóch powodów: ograniczony czas zwiedzania (tylko do godziny 13:00), oraz ograniczona możliwość zobaczenia ekspozycji (ze zwiedzania wyłączone są komnaty znajdujące się na drugim piętrze za wyjątkiem ekspozycji o historii Zamku). W czasie moich wizyt na Zamku zabronione było fotografowanie we wnętrzach. Być może obecnie zakaz ten uległ już zniesieniu.
Poza zwiedzaniem Zamku warto zrobić sobie króciutki spacer w kierunku podnóża Zamku, aby zobaczyć najsłynniejszą w Polsce skałę zwaną Maczugą Herkulesa. Według legendy za pomocą tej maczugi pokonany został Smok Wawelski.



http://pieskowaskala.eu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz