Szydłów - Muzeum Regionalne

Szydłów nazywany jest polskim Carcassonne z racji zachowanych średniowiecznych zabudowań i murów miejskich. Niestety nie miałem okazji się o tym przekonać, gdyż nie byłem w Carcassone, ale miałem okazję zwiedzić Szydłów. Opowiadając o zwiedzaniu tego miasteczka nie można ograniczyć się jednak tylko do jednego obiektu.


Pierwsze co rzuca się w oczy i zmusza do zatrzymania się w Szydłowie to mury obronne z Bramą Krakowską. Co prawda początki Szydłowa sięgają 1191 roku, a drewniany gród lub zamek powstał około 1255 roku dla Bolesława Wstydliwego, ale dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego wzniesiono zabudowania kamienne. Było to związane z przebiegającym przez Szydłów ważnym szlakiem handlowym. Obecnie zachowało się 700 metrów murów wraz ze wspomnianą bramą (pierwotnie były trzy bramy prowadzące do wnętrza miasta). Możliwe jest wejście na mury, aby spojrzeć na miasteczko z ich perspektywy.


Kolejny obiekt to średniowieczny Zamek Królewski. Władysław Jagiełło przebywał w tym zamku 17 razy i stąd sprawował swoje rządy. Zamek przez długi czas był trwałą ruiną, ale w 2019 roku został zadaszony i poddany rewitalizacji. Moja wizyta miała jednak miejsce jeszcze przed tą zmianą, dlatego zdjęcia nie oddają obecnego kształtu tego, oraz kolejnego opisywanego obiektu.


Po obejrzeniu zamku możemy przejść do Skarbczyka. Początkowo w tym miejscu znajdowała się wieża ostatecznej obrony. Z czasem do tej wieży dostawiono drugą - mieszkalną. A w czasie przebudowy w XVI wieku nadano Skarbczykowi obecny kształt. Przez wiele lat Skarbczyk również był ruiną. Do użytku przywrócono go w latach 50-tych umieszczając w jego wnętrzu bibliotekę oraz Muzeum Regionalne prezentujące wystawy: historyczną, geologiczną i archeologiczną. Obecnie po przeprowadzeniu remontu powstało tu Muzeum Zamków Królewskich. Zobaczyć tu można makiety 10 zamków oraz realistyczne manekiny znanych postaci żyjących w XIV i XV wieku w skali 1:1. Całość ekspozycji uzupełniają aplikacje multimedialne oraz filmy.


Następnym miejscem wartym zobaczenia jest jedna z najstarszych w Polsce Synagoga. Jednocześnie jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w naszym kraju. Powstawała w latach 1534-1564. Wchodząc do sali modlitw zobaczyć możemy Aron ha Kodesz - ołtarz będący najważniejszym wyposażeniem sali. W gablotach natomiast prezentowane są judaika, m.in. korona Tory oraz przedmioty wykorzystywane w czasie nabożeństw. Obecnie synagoga nie pełni już funkcji kultu religijnego.


Ostatnie miejsca, które warto zobaczyć w miasteczku to znajdujący się pod drugiej stronie drogi i Bramy Krakowskiej kościół pw. Wszystkich Świętych. Jest to najstarszy zabytek Szydłowa. W jego wnętrzu zobaczyć można gotycką polichromię z około 1375 roku. Oczywiście zobaczą Ci, którzy będą mieli szczęście wejścia do środka. Mnie takowego niestety brakło, a chętnie nacieszyłbym oczy tak pięknym zabytkiem.
Tuż przy placu parkingowym uwagę przyciągają jeszcze ruiny szpitala i kościoła pw. Ducha Świętego. Obiekt ten powstał w XVII wieku poza murami miejskimi z przeznaczeniem dla ubogich i starców.


Co roku na terenach przyległych do Zamku Królewskiego organizowane są liczne imprezy w tym turniej rycerski. Warto więc sprawdzać w internecie terminy tej imprezy, aby zobaczyć jak to miejsce odżywa średniowiecznymi tradycjami.

https://www.szydlow.pl/turystyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz