Wchodzę do Muzeum a tu ... Liceum. Konsternacja i zmieszanie. Coś mi tu nie gra - myślę sobie. Ale przy drzwiach kasa biletowa. Więc moje zdziwienie wzrasta. O co tu chodzi?! Okazuje się, że w 1966 roku w mądrych głowach pojawił się pomysł budowy pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego. No i pomysł zrealizowano twórczo, acz praktycznie. Wybudowano kompleks budynków które łączą Muzeum, aulę widowiskową i Liceum ogólnokształcące. Umieszczone tu Muzeum Początków Państwa Polskiego powołano do życia w 1973 roku i aż dziesięć lat trwało przygotowanie go do przyjęcia pierwszych turystów.
Główna stała ekspozycja nazwana "Początki państwa polskiego" została otwarta w 1983 roku. Zwiedzającym udostępniono ponad 500 eksponatów w dużej mierze będące replikami, rekonstrukcjami lub kopiami średniowiecznych oryginałów. Wszystkie te eksponaty pogrupowane zostały w trzech pomieszczeniach tematycznie: Państwo, Źródło, Kultura. W każdej sali zwiedzanie rozpoczyna film mający wprowadzić nas w daną tematykę, po czym można przejść do oglądania gablot. Całość zwiedzania łączy umieszczona na ścianie pomiędzy salami grafika prezentująca genealogię dynastii Piastów i ważnych wydarzeń zachodzących w czasie ich panowania.
Kolejna wystawa Muzeum to największa w Polsce i jedna z największych w Europie kolekcja płytek ceramicznych oraz kafli piecowych. Kolekcja ta liczy sobie kilkaset sztuk. Wszystkie eksponaty na tej wystawie charakteryzuje bogactwo motywów zdobniczych. Można tu zobaczyć odzwierciedlenia czynności dnia codziennego, ale także sceny biblijne czy mity greckie.
Następnie kierowani jesteśmy do sali prezentującej XIX-wieczne malarstwo tematycznie poświęcone dziejom dynastii Piastów - od Piasta do Kazimierza Wielkiego.
Kontynuacją zwiedzania jest kolejna ekspozycja stała poświęcona w całości historii Gniezna. Postrzegamy to miasto jako pierwszą stolicę Polski, a przecież nie tylko do tej roli sprowadza się istnienie tego miejsca. Tutaj możemy spojrzeć na to jak wyglądał czas "pomiędzy" - pomiędzy tym kiedy była tu stolica, a tym co działo się tu wczoraj.
Ostatnia część zwiedzania to zbiór romańskich detali architektonicznych. Większość z nich to repliki, gdyż oryginały stanowią części istniejących nadal budowli w Polsce i poza granicami naszego kraju.
Z uwagi na ilość ekspozycji i ilość poszczególnych eksponatów wchodzących w skład każdej z nich na zwiedzanie należy zarezerwować ponad dwie godziny.
Bardzo fajny opis. Zachęca do zwiedzenia muzeum. Przydatna informacja ile trzeba zarezerwować sobie czasu. Dziękuję 🙂
OdpowiedzUsuńDziękuję za miły komentarz.
Usuń