Poznań - Bazylika Archiktedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Jest rok 968. Na wyspie pomiędzy Wartą i Cybiną powstaje pierwszy kościół katedralny na ziemiach, które zwane będą Polską. Powstaje pierwsze biskupstwo na czele którego staje biskup Jordan. Niewiele później, bo w latach 1038-39 ziemie te odwiedza czeski książę Brzetysław. Niestety nie jest to wizyta kurtuazyjna, a raczej zbrojny najazd przynoszący zniszczenia. Ale po zburzeniu katedry następuje jej odbudowa, a w kolejnych wiekach jej istnienia mają miejsce liczne rozbudowy i przebudowy. W połowie wieku XIV romańska budowla otrzymuje gotycki korpus i prezbiterium. W XVII wieku katedra przebudowywana jest zgodnie z regułami stylu barokowego. Pod koniec XVIII wieku zawaliła się jedna z wież, dlatego odbudowano fasadę w stylu klasycystycznym. Z takim wyglądem katedra dotrwała do 1945 roku. Niestety w czasie walk o wyzwolenie miasta uległa ona sporym zniszczeniom, a po wojnie podjęto decyzję od odbudowie przywracając katedrze prawdopodobny wygląd gotycki z przełomu XIV i XV wieku. To pokrótce opowieść o tym co widzimy przed wstąpieniem do wnętrza tej świątyni. 



A teraz o tym co działo się w jej wnętrzu. Przez wiele lat to tutaj odbywały się ceremonie pogrzebowe władców Polski z dynastii Piastów. W 1300 roku w katedrze odbyła się ceremonia ślubna króla Wacława II z Ryksą, córką Przemysła II, a w 1341 roku król Kazimierz Wielki pojął za swą drugą żonę Adelajdę. Wiele lat później w 1807 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski poślubił Barbarę Chłapowską.
Przez wiele lat przemian jakie zachodziły z bryłą Bazyliki zmieniało się również jej wnętrze. Wiele dzieł sztuki, które obecnie wypełniają wnętrze świątyni trafiło tu po II wojnie światowej. Tak jest np. z ołtarzem głównym powstałym w 1512 roku, a przywiezionym do Poznania w 1952 roku z Góry Śląskiej. Późnobarokowa ambona i chrzcielnica z 1720 roku przybyła tutaj z kościoła ewangelickiego w Miliczu.
Z dzieł sztuki, które w poznańskiej katedrze znajdują się zdecydowanie dłużej i warte są wspomnienia, wymienić należy:
- pięć późnogotyckich spiżowych płyt nagrobnych. Jest to najliczniejszy tego rodzaju zbiór w Polsce.
- obraz ołtarzowy w kaplicy św. Marcina. Jest on o tyle ciekawy, że ukazany na nim św. Marcin ma twarz Władysława IV Wazy, a towarzyszący mu rycerz twarz Zygmunta III Wazy.
- kaplica Świętego Krzyża zwana kaplicą Górków w której znajduje się wykonany z białego wapienia i czerwonego marmuru grobowiec tej wielkopolskiej rodziny.
- Złota Kaplica, która kryje nagrobek pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego.


Zwiedzając Katedrę nie sposób ominąć tego co niewidoczne na powierzchni. Chodzi mianowicie o możliwość wejścia do podziemi, które kryją niesamowity skarb początków naszego państwa. Zwiedzanie rozpoczyna film poświęcony odkryciom archeologicznym, które następnie można oglądać na żywo. Obok fragmentów katedry z okresów preromańskiego i romańskiego zobaczyć można prawdopodobne grobowce Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Tuż obok znajduje się również spory fragment misy chrzcielnej z X wieku (o średnicy 5 metrów) w której mógł przyjąć chrzest pierwszy władca Polski wraz ze swoimi poddanymi. W sąsiedniej krypcie znajduje się lapidarium nagrobków, epitafiów i kamieni odkrytych podczas prac archeologicznych, a kolejna krypta służy jako miejsce pochówku metropolitów i biskupów poznańskich.
Wstęp do podziemi jest płatny. Bilet zakupić można tuż obok wejścia głównego do Katedry.



https://www.katedra.archpoznan.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz