Jest 1 sierpnia 1944 roku. Godzina 17:00, którą wszyscy znamy pod kryptonimem "Godziny W". Zza Wisły słychać wybuchy artyleryjskie świadczące o nadciągającym froncie. W Warszawie rozpoczyna się Powstanie. Walka trwa 63 dni i 2 października 1944 roku dochodzi do wysłania emisariuszy w celu negocjacji warunków kapitulacji.
W 1983 roku powołano do życia Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Dzień przed 60-tą rocznicą wybuchu Powstania - 31 lipca 2004 roku - ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński otworzył Muzeum w nowej siedzibie. Mieści się ono w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej. Jest obecnie jedną z najważniejszych placówek muzealnych stolicy. Rocznie przyciąga tysiące osób z całego świata chcące zapoznać się z historią Powstania. W Muzeum zgromadzono ponad 30 tys eksponatów, lecz nie wszystkie dostępne są publicznie. Przechodząc przez trzy kondygnacje Muzeum możemy zobaczyć około 1000 przedmiotów (broń, dokumenty, przedmioty osobiste Powstańców), 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych o Powstańcach, oraz filmy z 1944 roku. Niektóre ze zdjęć i filmów zawierają drastyczne sceny, dlatego ich dostępność jest w sprytny sposób ograniczona (umieszczone na wysokości oczu osoby dorosłej w zagłębieniu lub pod kątem, który uniemożliwia dostęp do tych materiałów przez dzieci). Wystawa prowadzi zwiedzających wg opracowanego scenariusza. Najpierw przechodzimy przez sale wprowadzające nas w realia II wojny światowej, które doprowadziły do wybuchu Powstania. Następnie przechodzimy do części poświęconej samemu Powstaniu, czyli od 1 sierpnia 1944 roku. Mamy tu możliwość zobaczyć jak przebiegały walki, ale także poznać realia życia Warszawy w tym okresie. Na koniec przechodzimy do części przybliżającej kapitulację, zniszczenie miasta i exodus ludności. Dodatkowo zwiedzający mają możliwość obejrzenia krótkiego filmu 3D "Miasto ruin". Jest to odtworzenie widoku zniszczonej po Powstaniu Warszawy widzianej z pokładu Liberatora przelatującego nad miastem typowym dla tych samolotów szlakiem. Obraz widoczny na ekranie wprawia w osłupienie i jest mocno poruszający. Zupełnie innym doświadczeniem może być przejście repliką kanałów jakimi przemieszczali się po mieście Powstańcy. Aby tego doświadczyć należy udać się do Podziemia. Na koniec zwiedzania, aby nieco otrząsnąć się z tych mocnych uczuć jakie pojawiają się oglądając ekspozycję, proponuję wyjechać windą na taras widokowy. Z 32 metrów zobaczyć można panoramę Woli i Śródmieścia. Plansze znajdujące się przy barierkach pozwalają umiejscowić przedwojenne budynki znajdujące się w pobliżu Muzeum.
Ważnym elementem całego założenia Muzealnego jest również znajdujący się na zewnątrz Park Wolności. Najważniejszym w Parku jest mierzący 156 metrów długości mur na którym znajduje się 11 tys nazwisk żołnierzy AK poległych w Powstaniu. W środkowej części muru umieszczono 230 kilogramowy dzwon "Monter" poświęcony dowódcy Powstania gen. Antoniemu Chruścielowi. Jego dźwięk rozlega się 1 sierpnia każdego roku o godzinie 17:00.
Dziś pojawiają się spory i wątpliwości dotyczące słuszności wybuchu tego zrywu powstańczego. Przelicza się jego wartość symboliczną zestawiając z ceną jaka została poniesiona przez miasto jak i przez jego mieszkańców. Jakby nie było wszystkie te wątpliwości odsuwane są na bok, kiedy 1 sierpnia w Warszawie i w całym kraju o godzinie 17:00 rozlegają się dźwięki syren, ruch w stolicy zamiera, a w oczach wielu jej mieszkańców pojawiają się łzy. Pomimo lat jakie upłynęły od tamtego dnia. Ludzie biorący udział w tym wydarzeniu powoli od nas odchodzą, ale dzięki miejscu jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego pamięć o tym co stało się w 1944 roku nie przemija.
Z informacji praktycznych dla zainteresowanych zwiedzaniem: w okolicy Muzeum bardzo trudno zaparkować samochód, więc sugeruję przyjazd komunikacją miejską. Muzeum cieszy się bardzo dużą popularnością co przekłada się na czas spędzony w kolejkach: do zakupu biletów wstępu, do wejścia do Muzeum, do zobaczenia eksponatów. Warto więc skorzystać z możliwości zakupu biletów on-line. Osoby niepełnosprawne mogą próbować ominąć kolejkę i wejść poza kolejnością okazując legitymację osoby niepełnosprawnej. Muzeum nie dysponuje odpowiednią ilością audio-przewodników co jest niewątpliwie dużym minusem zwiedzania. Przydałoby się udostępnienie on-line treści przewodnika, aby posługiwać się podczas zwiedzania własnym smartfonem. Czas zwiedzania wynosi około 2 godzin, ale w Muzeum można spędzić dużo więcej czasu.
Przez długi czas pokazane powyżej bilety stanowiły element edukacyjny dla zwiedzających poprzez umieszczenie w środku notek biograficznych o osobach walczących w Powstaniu. W mojej kolekcji znajdują się bilety prezentujące poniżej przedstawionych Powstańców:
Obecnie bilety zostały uproszczone:
Przez pewien czas, aby obejrzeć wspomniany wcześniej film "Miasto ruin" należało wnieść dodatkową opłatę za poniżej przedstawione bilety. Obecnie seans udostępniony jest w cenie biletu wstępu na teren Muzeum.
https://www.1944.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz