Szreniawa - Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego

Idea utworzenia muzeum zajmującego się stricte tematyką rolnictwa pojawiła się pod koniec lat 50-tych XX wieku. W 1963 roku zapadła decyzja, aby siedzibą powstającego Muzeum stał się majątek ziemiański Bierbaumów w Szreniawie. Majątek ten w okresie międzywojennym był własnością rodziny Glabisz, a po wojnie został upaństwowiony. W związku z podjętą decyzją o utworzeniu w tym miejscu placówki muzealnej przeprowadzono remont pałacu oraz wybudowano pierwszy pawilon wystawowy co pozwoliło w 1964 roku przyjąć pierwszych zwiedzających. W 1975 roku Muzeum otrzymało status Narodowego. Muzeum jak nazwa wskazuje skupia się na przedstawieniu historii rolnictwa na terenach historycznych i współczesnych Polski. Aby tak określoną misję wypełniać Muzeum na przestrzeni lat swojej działalności zgromadziło przeszło 20 tyś. eksponatów od czasów prehistorycznych po dziś. Tak wielkie zbiory powodują, że Muzeum w Szreniawie stało się jedynym tej rangi w Polsce i jednym z największych w Europie. Należy również zaznaczyć, że na naszym kontynencie nie ma zbyt wielu tego rodzaju muzeów. A co można zobaczyć wchodząc na dosyć rozległy teren Muzeum? Jak wcześniej wspomniałem ilość eksponatów jest ogromna. Są one pogrupowane tematycznie w poszczególnych pawilonach. I może ja skupię się na tych częściach wystawy, które mnie szczególnie zaciekawiły:
- pawilon 13 - Transport wiejski - gdzie zobaczyć można różne sposoby transportu zarówno ludzi i jak zbiorów.
- pawilon 19 - Agrolotnictwo - to część zbiorów dotycząca sprzętu latającego w służbie rolnictwa. Są tu wykorzystywane do tego celu samoloty i śmigłowce oraz osprzęt służący do wykonywania np. oprysków.
- pawilon 22 - Źródła energii w rolnictwie - w tym miejscu zgromadzono lokomobile parowe, silniki spalinowe, młockarnie a także ciągniki rolnicze.
- pawilon 23 - Obora - gdzie znajduje się żywy inwentarz. Hodowane jest tu bydło, konie, owce i kozy rodzimych ras.
Oprócz powyżej wymienionych zobaczyć również można eksponaty związane z historią rolnictwa na przestrzeni wieków, rzemiosłem wiejskim, melioracją i nawadnianiem, gleboznawstwem, paszoznawstwem, uprawą roślin i szkodnikami magazynowymi, weterynarią oraz chowem i hodowlą zwierząt oraz wiele, wiele innych równie specjalistycznych tematów. Aby nieco odpocząć w czasie oglądania ekspozycji warto udać się do ogródka zielarskiego lub na poletka demonstracyjne na których zobaczyć można rośliny tradycyjnie uprawiane na naszych polach.
Warto zaznaczyć, że Muzeum stale przeprowadza prace zmierzające do lepszego udostępniania zbiorów. Można więc trafić na czasowe wyłączenia pewnych pawilonów ze zwiedzania. Jeśli tak się Wam trafi nie przejmujcie się, gdyż tak czy inaczej na zwiedzenie tego miejsca potrzeba chyba całego dnia.


 http://muzeum-szreniawa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz