Olsztyn k. Częstochowy - Zamek królewski

Pierwsza budowla obronna w Olsztynie powstała prawdopodobnie w XI wieku. Ten drewniany gród przetrwał zaledwie 100 lat i po pożarze został odbudowany w formie drewniano-murowanej warowni. Co ciekawe w tamtym czasie miejsce to przynależało do Przymiłowic. W połowie XIV wieku za warownię wziął się Kazimierz Wielki, który przebudował Zamek wznosząc tu jedną z najbardziej warownych fortec na pograniczu Śląska i Małopolski. Wówczas też Zamek uzyskał nową nazwę - Holstein, która z czasem uległa spolszczeniu do Olsztyna. Panowanie Kazimierza Wielkiego przyniosło również pierwszą legendę związaną z Zamkiem. Dotyczy ona uwięzienia w jego lochach wojewody poznańskiego Maćka Borkowica skazanego na śmierć głodową za spisek na życie króla. Ponoć do dzisiaj słychać jego jęki i zawodzenia oraz brzęk łańcuchów, którymi był skuty. W 1370 roku Zamek stał się własnością księcia opolskiego Władysława Opolczyka, który sprowadził do Częstochowy Zakon Paulinów oraz przekazał im znany z cudów obraz Maryi z Dzieciątkiem. Niedługo później Zamek został przyłączony do Korony przez Władysława Jagiełłę. Kolejne stulecia przynoszą liczne modernizacje, przebudowy i rozbudowy Zamku. W 1587 roku Zamek oparł się oblężeniu wojsk arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Z tym faktem wiąże się kolejna legenda. Broniący Zamku starosta Kacper Karliński zmuszony został do poświęcenia swojego sześcioletniego syna, którego najeźdźcy użyli jako żywej tarczy. Okres wojen ze Szwecją przyniósł upadek Zamku. W roku 1722 rozpoczęła się rozbiórka jego murów, a pozyskany kamień wykorzystywano m.in. do budowy kościoła u stóp Zamku oraz jako budulec domów w Olsztynie. Do czasów obecnych przetrwały mury części mieszkalnej, dwie wieże, fragmenty murów zabudowań gospodarczych oraz częściowo piwnice. Od kilku lat prowadzone są szerokie badania archeologiczne pod Zamkiem i przynoszą one całkiem ciekawe odkrycia. W jaskiniach znajdujących się pod ruinami odkryto bowiem narzędzia wykonane przez neandertalczyków.
Zamek można zwiedzać. Wstęp na jego teren jest odpłatny. Z każdym rokiem poprawia się jakość i warunki zwiedzania tego terenu, gdyż niestety jeszcze kilka lat temu pomiędzy ruinami Zamku walały się duże ilości pustych butelek, puszek i śladów po nocnych libacjach.
Na terenie Zamku organizowane są liczne imprezy plenerowe. Przez pewien czas w latach 90-tych odbywały się tu pokazy pirotechniczne przerwane przez konserwatora zabytków po zawaleniu się części murów. 


http://zamekolsztyn.pl/pl/strona-glowna/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz