Poznań - Zamek cesarski - Centrum Kultury "Zamek"

Jeden z najmłodszych zamków w Europie znajduje się w Poznaniu. Jego budowę rozpoczęto w 1905 roku, aby oddać go w 1910 roku. Wzniesiony dla cesarza Wilhelma II jako oznaka przynależności Wielkopolski do Cesarstwa Niemieckiego. Budynek składał się z dwóch skrzydeł. Zachodnie służyło celom mieszkalnym, a wschodnie przeznaczone było celom reprezentacyjnym. Najwspanialszym pomieszczeniem była Sala Tronowa, która wyglądem nawiązywała do bizantyjskich bazylik. Wewnątrz znajdował się podwójny tron cesarski o wadze 3,5 tony. Koszt budowy Zamku wyniósł 5 milionów marek, a Cesarz odwiedził to miejsce zaledwie dwa razy.
W okresie międzywojennym Zamek stał się własnością Naczelnika Państwa, a następnie prezydenta. Część pomieszczeń przeznaczono dla Uniwersytetu Poznańskiego.
W 1939 roku wraz z wejściem do Poznania wojsk niemieckich podjęto decyzję o przebudowie Zamku na siedzibę Adolfa Hitlera i jego namiestnika zarządzającego Krajem Warty. Nie ma jednak żadnych dowodów, aby poznański Zamek kiedykolwiek gościł w swoich murach Hitlera. W 1945 roku w Zamku powstał obóz przejściowy dla jeńców niemieckich, a następnie przeszedł on w zarząd LWP i służył jako koszary. Po wojnie rozpatrywano możliwość wyburzenia Zamku lecz ostatecznie podjęto decyzję o usunięciu symboli nazistowskich oraz rozebraniu najwyższej kondygnacji wieży zegarowej uszkodzonej podczas działań wojennych.
W 1948 roku do Zamku wprowadziły się władze miejskie, a w 1962 roku stał się Pałacem Kultury. Obecnym gospodarzem Zamku jest Centrum Kultury "Zamek" - jedna z największych instytucji kultury w Polsce. Funkcjonują tu sale wystawowe i koncertowe. Organizowane są festiwale muzyczne, filmowe i literackie. Od kilku lat w salach na parterze odwiedzić można również Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 (o nim opowiem w oddzielnym wpisie). Zamek można zwiedzać bezpłatnie spacerując po jego wnętrzach we własnym zakresie lub skorzystać z przygotowanego audioprzewodnika (za opłatą). Przestrzenie, które zwiedzamy nie są szczególnie atrakcyjne, dlatego warto skorzystać z tej drugiej opcji, aby wiedzieć jakie było ich przeznaczenie i wygląd w przeszłości.


https://ckzamek.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz