Łódź - Muzeum Pałac Herbsta

Pałac Herbsta w Łodzi to przepiękne miejsce. Zarówno z zewnątrz jak i w środku. Tak naprawdę jest to neorenesansowa willa wybudowana w latach 1875-77. Powstała dla najstarszej córki Karola Scheiblera - Matyldy Zofii i jej męża Edwarda Herbsta.
I tutaj wyjaśnienie: Karol Scheibler był jednym z największych łódzkich przemysłowców XIX wieku. Stworzył imperium przemysłowe składające się z Centrali przy Wodnym Rynku, kompleksu Księży Młyn i Młyn Wójtowski. U schyłku życia jego majątek wynosił 14 mln rubli i był największym jaki zgromadził na ówczesnych ziemiach polskich jeden przemysłowiec. Majątek ten pozwolił mu także na włączanie się w liczne akcje charytatywne i rozwój samego miasta poprzez fundowanie m.in. szkół, szpitali oraz kościołów. Edward Herbst rozpoczął pracę w fabryce Scheiblera w 1869 roku. Po pięciu latach został dyrektorem zarządzającym, a po ślubie z Matyldą Zofią stał się współwłaścicielem fabryki.
Sam Pałac to budynek jednopiętrowy o bardzo funkcjonalnym układzie pomieszczeń. Parter stanowił część reprezentacyjną urządzoną z dużym przepychem z bogatym wystrojem. Piętro natomiast służyło domownikom. Znajdowały się tam sypialnie, łazienka oraz pokoje pani, pana i innych domowników. W rękach rodziny Herbstów budynek pozostawał do 1941 roku. Wojnę przetrwał w dobrym stanie, a dewastacja zaczęła się dopiero w okresie powojennym. Znacjonalizowana Willa stała się miejscem szkoleń pracowników socjalnych, domem pobytu osób chorych nerwowo, siedzibą ORMO oraz spółdzielni pracy. W 1976 roku Pałac przejęło Muzeum Sztuki w Łodzi. Zdewastowane budynki wymagały ogromnej ilości pracy i udostępnione zostały do zwiedzania dopiero w 1990 roku. W latach 2011-13 przeprowadzono modernizację Pałacu. Prace te pozwoliły na maksymalne przywrócenie pierwotnego wyglądu wnętrz na podstawie archiwalnych zdjęć z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Prace dotyczyły również odtworzenia ogrodu otaczającego Pałac. Dodatkowo w 2012 roku pomieszczenia dawnej Powozowni zaadaptowano do potrzeb ekspozycyjnych dla Galerii Sztuki Dawnej. Zobaczyć tu można wybrane dzieła malarskie z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Wśród prezentowanych płócien znalazły się prace Jana Matejki, Henryka Rodakowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, ale również malarzy włoskich czy holenderskich.
W 2015 roku Pałac Herbsta stał się Pomnikiem Historii.
Pomimo, że zlokalizowany jest w pewnym oddaleniu od centrum Łodzi, zobaczenie tego miejsca warte jest poświęcenia czasu, aby tu dojechać.



https://www.palac-herbsta.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz