Poznań - Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956

Rankiem 28 czerwca 1956 roku w największych zakładach Poznania wybuchł strajk. Protestujący wyszli na ulice miasta i w tłumnym pochodzie udali się pod Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, która swoją siedzibę miała w Zamku Cesarskim. W zgromadzeniu wzięło udział około 100 tyś ludzi. Domagali się cofnięcia norm pracy, obniżenia cen i podwyższenia zarobków. Do spacyfikowania protestujących wysłano prawie 10 tyś żołnierzy wyposażonych m.in. w 359 czołgów, 31 dział pancernych, 36 transporterów opancerzonych. Wymiana ognia pomiędzy stronami trwała przez trzy dni. W jej wyniku życie straciło w zależności od szacunków pomiędzy ok. 60 do ok. 80 osób, a około 600 zostało rannych. O tym co działo się w Poznaniu reszta kraju nie wiedziała, gdyż władze odizolowały miasto.
Te tragiczne wydarzenia przybliża ekspozycja Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 udostępniona zwiedzającym od 2007 roku w przyziemiu Zamku Cesarskiego. Jest to jedna z placówek Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powołana do życia w 2002 roku. Zwiedzający przenosi się w realia lat 50-tych. Zwiedzanie rozpoczyna się od mieszkania tamtych czasów, z którego wychodzimy na "ulicę Wolności", gdzie prezentowana jest główna część związana z dramatycznymi wydarzeniami czerwca 1956 roku. Kolejne etapy zwiedzania wiodą przez Komitet Wojewódzki PZPR, Wojewódzki Urząd ds Bezpieczeństwa Publicznego, aby zakończyć zwiedzanie oglądając prezentację dotyczącą powstania i odsłonięcia w 1981 roku Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956. W Muzeum znajdują się liczne prezentacje multimedialne, oryginalne pamiątki z tamtych wydarzeń oraz nagrania wspomnień osób uczestniczących w tych wydarzeniach. Bardzo duże wrażenie na mnie zrobiły przedmioty związane z dziećmi uczestniczącymi w protestach, a szczególnie rzeczy należące do najmłodszej ofiary tego protestu - 13-letniego Romka Strzałkowskiego.
Bez względu na to jak ciężka w odbiorze może być treść ekspozycji i takie wydarzenia miały miejsce w naszej historii i nie powinniśmy o nich zapominać.



http://www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-powstania-poznanskiego-czerwiec-1956/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz