26 grudnia 1918 roku w drodze do Warszawy zatrzymuje się w Poznaniu owacyjnie witany Ignacy Jan Paderewski. Przed Hotelem Bazar wygłasza przemówienie do licznie zgromadzonych rodaków. Dzień później 27 grudnia 1918 roku wybucha Powstanie Wielkopolskie. W wyniku podjętych walk w krótkim czasie udało się powstańcom wyzwolić spod władzy pruskiej niemal całą Wielkopolskę. Powstanie zakończył rozejm zawarty 16 lutego 1919 roku w Trewirze. Uznaje się, że Powstanie Wielkopolskie było jedynym tego rodzaju wydarzeniem w naszej historii zakończonym sukcesem.
W grudniu 2001 roku w Odwachu zlokalizowanym obok Ratusza na poznańskim Rynku otwarto Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Zanim przejdę do opisu Muzeum, kilka słów o samym budynku. Poznański Odwach powstał w XVIII wieku. Początkowo był budynkiem drewnianym. W latach 1783-1787 z polecenia starosty Wielkopolski Kazimierza Raczyńskiego powstał wg projektu Jana Chrystiana Kamsetzera nowy klasycystyczny budynek. Była to siedziba straży miejskiej, a później policji. W okresie międzywojennym wykorzystywany był jako areszt garnizonowy. W okresie II wojny światowej został mocno zniszczony. Po odbudowie w 1961 roku utworzono w nim Muzeum Ruchu Robotniczego. Obecnie, jak wcześniej wspomniałem, pozostaje w rękach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego to placówka zajmująca się dokumentowaniem przebiegu samego Powstania, a także przybliżaniem wiedzy o całym ruchu niepodległościowym w Wielkopolsce. W 2018 roku ekspozycja prezentowana w Muzeum otrzymała nowy, bardziej atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy wygląd. Temat jakim zajmuje się Muzeum podzielony został na odpowiednie sekcje porządkujące wiedzę dotyczącą określonemu zagadnieniu lub wydarzeniu mającemu miejsce na przestrzeni od 1793 do 1939 roku. Obok oryginalnego wyposażenia wojskowego z tamtego okresu i pamiątek osobistych osób biorących udział w walkach na zwiedzających czekają liczne grafiki oraz multimedia, a także repliki mundurów i uzbrojenia. Czas zwiedzania ekspozycji uzależniony jest od dociekliwości samego zwiedzającego. Obecnie Muzeum zbiera fundusze mające na celu wybudowanie nowej jego siedziby.
W tym roku, dla uczczenia opisywanych wydarzeń, po raz pierwszy w dniu 27 grudnia obchodzić będziemy święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
https://www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-powstania-wielkopolskiego-1918-1919/
Jak zwykle bardzo ciekawy opis o muzeum. Może dodam tylko, że właśnie dzięki wielkopolskiemu zrywowi Wielkopolska została włączona w granice niepodległego państwa polskiego.
OdpowiedzUsuńTo prawda. Dlatego to powstanie uważa się za jedyny pozytywnie zakończony zryw wolnościowy na terenie Polski.
UsuńPrzepraszam, że odpisuję z opóźnieniem, ale śledzenie i dodawanie komentarzy w ostatnim czasie jest bardzo trudne.
Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.
OdpowiedzUsuń