Toruń - Muzeum Okręgowe - Ratusz Staromiejski

Muzeum Okręgowe w Toruniu powstało w 1861 roku. Jest więc jedną z najstarszych tego rodzaju placówek w Polsce. Jest również jedną z największych instytucji muzealnych w naszym kraju. Swoje zbiory prezentuje w siedmiu oddziałach, a jego siedziba główna znajduje się w Ratuszu Staromiejskim.
Znajdujący się w centrum toruńskiej starówki Ratusz jest jedną z największych i najwspanialszych tego typu budowli w Europie. Obecny jego kształt nadany został podczas budowy w latach 1391-99. Zbudowany został na planie prostokąta o wymiarach 44 x 52 metry z wewnętrznym dziedzińcem. Co prawda w latach 1602-05 doszło do przebudowy polegającej na podwyższeniu budynku o dodatkowe piętro, ale odbywało się to z zachowaniem dotychczasowego gotyckiego wyglądu Ratusza. Przez cały czas Ratusz pełnił funkcję reprezentacyjną stanowiąc siedzibę rady miejskiej, ale także będąc głównym ośrodkiem sądowym. Pomieszczenia pierwszego piętra były miejscem ważnych wydarzeń w historii nie tylko Torunia. Między innymi: w 1454 roku wysłannicy Kazimierza Jagiellończyka odebrali przysięgę wierności od przedstawicieli stanów ziem pruskich, w 1501 roku zmarł tutaj król Jan Olbracht, w 1645 roku odbyło się spotkanie zainicjowane przez Władysława IV pomiędzy katolikami i protestantami. Ratusz na przestrzeni dziejów wielokrotnie gościł Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz królów Polski. Odbywały się tutaj również sejmiki pruskie i sejmy polskie. Niestety w 1703 roku doszło do poważnego pożaru Ratusza w wyniku którego zniszczeniu uległ prawie cały wystrój wnętrz.
W latach 1957-64 przeprowadzono generalny remont Ratusza dostosowujący jego wnętrza do potrzeb muzealnych. Aby dostać się do Muzeum należy wejść na dziedziniec. Na parterze zobaczyć można zbiory sztuki gotyckiej i późnogotyckiej. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja XIV-wiecznych witraży pochodzących z kościołów Torunia i Chełmna. Poza tą kolekcją zwiedzający zobaczyć mogą średniowieczne rzemiosło artystyczne (wśród przedmiotów prezentowanych na wystawie także dawne formy do pierników). Wchodząc na piętro mamy okazję zobaczyć m.in. Salę Mieszczańską w której znajduje się najbardziej znany portret Mikołaja Kopernika, Salę Królewską z najstarszym w Polsce pocztem królów polskich oraz galerię malarstwa polskiego z dziełami takich artystów jak Jan Matejko, Stanisław Witkiewicz, Jacek Malczewski, Julian Fałat czy Zdzisław Beksiński.
Dla chętnych dostępny jest także taras widokowy znajdujący się na szczycie 40-metrowej wieży ratuszowej. Wstęp na taras możliwy jest siedem dni w tygodniu.
W 1997 roku Zespół Staromiejski Torunia wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a Ratusz stał się jego symbolem.



https://muzeum.torun.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz