Gdynia - Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum poświęcone Marynarce Wojennej powstawało w bólach. Idea, aby takie Muzeum utworzyć, zrodziła się w okresie międzywojennym. Niestety poza pomysłem nie doszło do żadnych działań zmierzających do jego realizacji. Powrócono do niego zaraz po II wojnie światowej, ale nie był to czas sprzyjający dla Muzeum. W 1953 roku w niewielkiej willi przy gdyńskiej plaży otworzono pierwszą jego siedzibę. Oprócz ekspozycji wewnątrz budynku, zwiedzający mieli okazję oglądać na okalającym go terenie elementy uzbrojenia i wyposażenia okrętowego z ORP "Gryf" oraz ORP "Błyskawica", działa artylerii z Helu oraz kilkanaście luf armatnich z XVII i XIX wieku. Ważnym momentem działalności Muzeum był rok 1960, kiedy w jego skład wszedł niszczyciel ORP "Burza" prezentowany przy Skwerze Kościuszki. W 1969 roku Muzeum z uwagi na tragiczny stan budynku, który zajmowało, zostało zamknięte. Ekspozycję podzielono i część eksponatów przeniesiono w dwa różne miejsca w Gdyni. W 1976 roku rolę okrętu-muzeum przejmuje ORP "Błyskawica". Dotychczas prezentowany w tym miejscu ORP "Burza" zostaje oddany na złom. W drugiej połowie lat 90-tych liczne osoby doceniające znaczenie Marynarki Wojennej rozpoczęły starania o powstanie nowej siedziby Muzeum. Budowę rozpoczęto w 2002 roku i dopiero rok 2012 pozwolił na udostępnienie nowej ekspozycji zwiedzającym.
Turyści, którzy zdecydują się przestąpić progi Muzeum Marynarki Wojennej mają do dyspozycji  trzy ciekawie przygotowane wystawy stałe. Co ważne są one albo dobrze opisane, albo poparte licznymi multimediami. Niestety zwiedzając Muzeum w okresie pandemii nie miałem okazji ocenić ich atrakcyjności.
Rozpoczynając zwiedzanie Muzeum oglądamy wystawę "Mamy rozkaz Cię utrzymać..." Jest to opowieść o powstawaniu Marynarki Wojennej i zachodzących w niej przez kolejne lata zmianach. Powstała w setną rocznicę utworzenia przez marszałka Piłsudskiego tej formacji.
Druga wystawa to "Zbrojownia". Mamy tu możliwość obejrzenia oryginalnego uzbrojenia okrętowego pochodzącego w większości z okrętów służących w naszej Marynarce Wojennej. Przechodzimy obok artylerii okrętowej, torped, broni przeciwlotniczej, miotaczy min głębinowych, pocisków rakietowych oraz innego rodzaju broni, która na laiku takim jak ja wywiera spore wrażenie.
Kolejna wystawa przenosi nas w czasie do okresu, kiedy po morzach pływały drewniane jednostki. Przepiękne modele żaglowców uzupełnione są oryginalnymi elementami uzbrojenia i wyposażenia takich okrętów.
A po obejrzeniu wystaw wewnątrz budynku warto wyjść na zewnątrz i kończąc zwiedzanie zobaczyć ten sprzęt wojskowy, który z uwagi na swoje gabaryty znalazł się w skansenie otaczającym Muzeum.


https://muzeummw.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz