Sucha Beskidzka - Zamek - Muzeum Miejskie

Budowę dworu obronnego, który dał początek dzisiejszemu Zamkowi w Suchej rozpoczął po 1554 roku złotnik krakowski, z pochodzenia florentczyk Gaspar Castiglione. Niestety jego potomkowie dosyć szybko roztrwonili majątek, w wyniku czego dwór został przejęty przez ród Komorowskich z Żywca. W latach 1608-1614 Piotr Komorowski zadecydował o rozbudowie Zamku w okazałą rezydencję magnacką w stylu renesansowym. W XVII wieku Zamek przeszedł w ręce rodziny Wielopolskich. Na początku wieku XVIII Anna z Lubomirskich Wielopolska ponownie przebudowała Zamek dodając dwie bliźniacze wieże o namiotowych dachach, zmieniając układ pomieszczeń wg mody francuskiej i nadając ogrodowi kształt barokowy. W takiej postaci Zamek dotrwał do II połowy XIX wieku, kiedy kolejni właściciele - Braniccy - rozebrali mur od strony wschodniej zastępując go żelaznym ogrodzeniem, a ogród urządzając w stylu angielskim. Braniccy byli zapalonymi kolekcjonerami i bibliofilami i to dzięki nim w Suskim Zamku powstała jedna z najcenniejszych w Polsce kolekcji biblioteczno-muzealnych. W czasie I wojny światowej w Zamku funkcjonował szpital, a w czasie II wojny światowej był siedzibą garnizonu niemieckiego. Po wojnie w murach Zamku ulokowano szkołę. Dopiero w 1975 roku Muzeum na Wawelu podjęło decyzję o o rozpoczęciu prac renowacyjnych umożliwiających wykorzystanie Zamku do celów muzealnych. Niestety z powodu braku środków prace przerwano w połowie lat 80-tych XX wieku. W 1996 roku widząc co się dzieje, Gmina Sucha Beskidzka postanowiła przejąć Zamek z przeznaczeniem na cele kulturalne. Dzisiaj we wnętrzach Zamku znajduje się Muzeum Miejskie, Miejski Ośrodek Kultury, Szkoła Wyższa, oraz restauracja i hotel.
Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej powstało w 2007 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć ekspozycję archeologiczną będącą efektem prac na dnie Jeziora Mucharskiego, obrazy z tzw. kolekcji habsburskiej, oraz pamiątki po Marii i Emilu Zegadłowiczach. Dodatkowo "w sezonie" można obejrzeć zbiory etnograficzne dotyczące Górali Babiogórskich i Żywieckich prezentowane w Domku Ogrodnika w zachodniej części parku zamkowego.
Z uwagi na podobieństwo dziedzińca Zamek w Suchej nazywany jest często "Małym Wawelem". Warto przyjechać tu na chwilę, aby przekonać się ile prawdy jest w tych słowach.




www.zameksucha.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz