Kazimierz Dolny - Muzeum Nadwiślańskie - Muzeum Sztuki Złotniczej

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym powstało w 1963 roku, początkowo jako Muzeum Kazimierza Dolnego. Posiada obecnie 6 oddziałów z których 4 zwiedzimy w samym Kazimierzu, a po jednym w Wilkowie i Janowcu.
Pierwszym i chyba najważniejszym oddziałem jest Muzeum Sztuki Złotniczej. Muzeum to powstało w 1979 roku w zabytkowych piwnicach kamienicy przy kazimierskim Rynku. Jest to jedyna tego rodzaju placówka muzealna w Polsce. Inicjatorem powstania tego Muzeum był kolekcjoner p. Jędrzej Jaworski, który przekazał w tym celu swoją kolekcję zabytkowych sreber. Dar ten składał się z 504 eksponatów (lub 550; liczby te różnią się w materiałach udostępnianych przez samo Muzeum). Ja sam pamiętam, że odwiedzając miasteczko wiele lat temu zbiory te prezentowane były w dzwonnicy obok kościoła farnego. Był to jednak okres prac remontowych i dziś zobaczymy je we wspomnianej wcześniej lokalizacji.
A czego możemy się spodziewać podczas zwiedzania? Pierwszy rarytas - i to na skalę Europy Środkowej - czeka na nas zaraz na początku odwiedzin. Jest to unikatowa rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego. Co ciekawe jest to autentyczny warsztat w którym jeszcze w XIX wieku powstawały wyroby złotnicze, a wśród wyposażenia znajdują się również sztance do bicia polskiej biżuterii patriotycznej. Następnie przechodzimy do części prezentującej złotnictwo dawne. Jest tutaj około 700 obiektów z których najstarsze pochodzą z drugiej połowy X, a najmłodsze z początków XX wieku. Obok sreber kościelnych i cerkiewnych zobaczymy również srebra żydowskie. Ale oprócz wyrobów służących celom kultowym dużą część zbioru stanowią także srebra stołowe oraz służące do podawania kawy, herbaty czy deseru. Ważnym wyróżnikiem jest to, że niemal wszystkie wyroby są sygnowane, co nie było powszechne w danej Polsce. Sygnatura pozwala na określenie kto, gdzie i kiedy daną rzecz wykonał. Fakt ten dodatkowo podnosi walor naukowy prezentowanego zbioru. Natomiast drugą część ekspozycji stanowi jedna z największych i najbardziej reprezentatywnych kolekcji współczesnej biżuterii artystycznej datowana od lat 60-tych XX wieku do 2016 roku.
Wiele z prezentowanych w Muzeum dzieł stanowi jego własność, ale ekspozycja dzięki współpracy z wieloma muzeami i artystami uzupełniana jest depozytami m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, czy z Zamku Królewskiego na Wawelu.
Muzeum zaprasza Zwiedzających codziennie. Na stronie internetowej Muzeum znaleźć można informację, który dzień tygodnia w danym miesiącu jest dniem bezpłatnego wstępu.

Możliwe jest również skorzystanie z karnetu uprawniającego do zwiedzania wszystkich oddziałów Muzeum.


https://mnkd.pl/muzeum-sztuki-zlotniczej/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz