15 lipca 1410 roku. Data wpajana każdemu młodemu Polakowi od pierwszych chwil jego edukacji. Data jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Tego dnia naprzeciw siebie stanęły połączone wojska polskie i litewskie pod dowództwem króla Władysława Jagiełły i księcia Witolda wspomagane przez wojska tatarskie, najemników z Czech, Moraw i księstw śląskich, oraz siły Zakonu Krzyżackiego i Prus pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, wspomagane przez rycerstwo zachodnioeuropejskie. Miejscem tej potyczki były tereny pomiędzy Grunwaldem, Łodwigowem i Stębarkiem. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił polsko-litewskich i rozgromieniem Krzyżaków, ale nie spowodowała całkowitego zniszczenia Zakonu. Dlaczego Jagiełło zwlekał dając czas na umocnienie się Malborka jest do dziś tematem debat historyków. Nie zmienia to jednak faktu, że zwycięstwo pod Grunwaldem wyniosło ród Jagiellonów do rangi najważniejszych w Europie. Przebieg bitwy znany jest dzięki "Kronice konfliktu" powstałej już w 1410 roku i napisanej przez jej uczestnika, którym prawdopodobnie był podkanclerzy Mikołaj Trąba, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i Prymas Polski. Co ciekawe - pole bitwy do dzisiaj nie doczekało się szczegółowego badania archeologicznego. Prace archeologiczne jakie prowadzono od 1958 roku do początku lat 90-tych XX wieku objęły tylko fragment tego terenu.
W 1960 roku tj. w 550 rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Grunwaldzki i rozpoczęło działalność Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Do 2011 roku podlegało ono różnym instytucjom. Były to Przedsiębiorstwo Turystyczne Warszawa-Olsztyn, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Dopiero 1 marca 2011 roku Muzeum uzyskało samodzielność. Na cele muzealne przeznaczono pomieszczenia w pawilonie pod amfiteatrem. Była to przestrzeń o powierzchni 275 m2, gdzie prezentowano oryginalne zabytki średniowiecznego uzbrojenia odnalezione na polach Grunwaldu, a także kopie broni i stroju rycerskiego oraz kopie chorągwi polskich i krzyżackich. Dodatkowo w ramach zwiedzania grupy miały możliwość obejrzenia jednego z trzech filmów opowiadających o Grunwaldzie. Wśród wyświetlanych filmów znajdował się fragment "Krzyżaków" w reżyserii Aleksandra Forda.
21 września 2021 roku oddano do użytku nowy budynek Muzeum. Nowa siedziba ma około 1300 m2 przestrzeni wystawienniczej. Całość ekspozycji podzielono na dziesięć bloków tematycznych. Na wstępie przybliżają nam one relacje Polsko - Litewsko - Krzyżackie, aby następnie wyjaśnić przyczyny rozpoczęcia działań wojennych, przedstawić ich przebieg i przejść następnie do tematu oblężenia Malborka, a na koniec nawiązać do tradycji grunwaldzkich oraz przedstawić chorągwie rycerskie współcześnie nawiązujące do tradycji bitwy. Ważnym elementem zwiedzania jest możliwość obejrzenia ruin kaplicy zbudowanej przez Krzyżaków w 1411 roku. Na wystawie prezentowane są liczne oryginalne eksponaty z wykopalisk uzupełnione przez ogromną ilość interaktywnych multimediów. Mam nadzieję, że nakłady poniesione na zmianę ekspozycji pozytywnie wpłyną na ocenę tego miejsca w oczach młodego turysty i sprawią, że ilość odwiedzin znacząco wzrośnie.
Bardzo ciekawe i przepiękne zdjęcia. Odnoszę wrażenie, że Muzeum jest ogromne i wyjątkowe. Czy biletem wstępu jest paragon? Bo mam wrażenie, że na zdjęciach są tylko bilety archiwane.
OdpowiedzUsuńNowe Muzeum jest zdecydowanie większe niż poprzednie. Jest również dobrze przemyślane pod względem ekspozycji, która ma szansę zainteresować młodego i starszego turystę.
UsuńBilet wstępu jest w formie pamiątkowej i został przeze mnie pokazany pod tekstem dotyczącym Nowego Muzeum. A na początku są rzeczywiście bilety archiwalne.