Idę rynkiem w Pułtusku i widok przede mną jakby znajomy. Chwila zastanowienia i przychodzi przypomnienie, że widziałem to miejsce wiele razy, oglądając pierwszy odcinek serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". No ale przyjechałem tutaj nie w odwiedziny do Aniołów, tylko na zwiedzanie Muzeum.
Muzeum Regionalne w Pułtusku powstało w 1964 roku. Inicjatorem jego utworzenia było Towarzystwo Kulturalne Ziemi Pułtuskiej. Na siedzibę przeznaczono wieżę ratuszową, której budowę rozpoczęto w połowie XV wieku, a rozbudowywano w wieku XVI i XVII. Oglądając wieżę z zewnątrz można dostrzec, gdzie i do jakiej wysokości znajdował się sam ratusz. Początkowo Muzeum zajmowało się gromadzeniem rzemiosła artystycznego, ale z czasem pojawiły się również pamiątki związane z historią miasta i regionu. Bardzo ważnym wydarzeniem było przeprowadzenie na Wzgórzu Zamkowym badań archeologicznych w latach 1978-89. Prace te przyniosły około 6 tysięcy eksponatów, które do dzisiaj poddawane są badaniom, interpretacji i opracowaniom naukowym. Jest to również ważne z punktu widzenia zwiedzających, gdyż bez odpowiednich plansz i rekonstrukcji trudno byłoby docenić przedstawione na wystawie eksponaty. W 2011 roku Muzeum powiększyło się o dodatkową przestrzeń wygospodarowaną w dolnej kondygnacji kamienicy przy Rynku. Pomieszczenia te przeznaczono do przedstawienia jednej z największej atrakcji Muzeum, z której słynie ono daleko poza granicami naszego kraju. Choć nie są to duże przedmioty, to przybyły do nas z bardzo daleka, a mam na myśli zbiór meteorytów, które spadły w okolicy Pułtuska 30 stycznia 1868 roku. Dodatkowo w tej placówce zobaczymy pamiątki związane z kampanią Napoleona na Mazowszu w latach 1806/07, oraz bardzo cenny dla Muzeum obraz Teofila Kwiatkowskiego urodzonego w Pułtusku malarza, przyjaciela i pierwszego portrecisty Fryderyka Chopina.
W 2020 roku do celów ekspozycyjnych zaadaptowano również piwnice ratuszowe, które przeznaczono na prezentację historii samego ratusza od 1405 do 1729 roku.
I chociaż na zwiedzanie Muzeum wystarczy godzinka to zachęcam do odwiedzenia Pułtuska, aby zobaczyć nie tylko Muzeum, ale również sam Rynek i inne zabytkowe miejsca w tym miasteczku.
https://muzeum.pultusk.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz