Dębno - Zamek

Podróżując drogą z Tarnowa do Krakowa postanowiłem zrobić przystanek, aby zobaczyć perełkę późnogotyckiej architektury rezydencjonalnej.
Zamek w Dębnie - bo o nim mowa - został wzniesiony na polecenie Jakuba Odrowąża kasztelana krakowskiego i kanclerza wielkiego koronnego. Budowa rozpoczęła się w 1470 roku i trwała 10 lat. Była to budowla przede wszystkim reprezentacyjna. Cztery piętrowe budynki z cegły o bogatej dekoracji kamieniarskiej zamykają wewnątrz niewielki prostokątny dziedziniec. I pomimo upływu czasu układ ten dotrwał do dzisiaj, pomimo zmian właścicieli i przeprowadzanych przez nich prac remontowych. Pierwsze takie prace miały miejsce w 1586 roku. Wówczas Zamek staje się własnością Ferenca Wesseliniego sekretarza i szambelana króla Stefana Batorego. Zleca on modernizację Zamku w stylu późnorenesansowym. Kolejni właściciele - magnacki ród Tarłów - wprowadzają na Zamek barok. Z tego okresu pochodzi również legenda o pięknej córce wojewody, która zakochawszy się w jednym z dworzan ojca, sprzeciwia się jego woli. Karą za to jest śmierć wybrańca i zamurowanie panny wraz z posagiem w wieżyczce Zamku. Co ciekawe na początku XX wieku znaleziono w tym miejscu szkielet i złoty warkocz. Ale wracając do historii Zamku, w 1777 roku Maciej Lanckoroński polecił wyburzyć gotycką kaplicę. W 1835 roku Zamek staje się własnością rodziny Jastrzębskich i wówczas zgodnie z obowiązującą modą, wprowadzone zostają zmiany w duchu romantyzmu. Wokół Zamku powstają stawy rybne oraz park krajobrazowy. Niestety w czasie I wojny światowej w rezydencji urządzony zostaje szpital polowy. Powoduje to dewastację wnętrz i ich wyposażenia. Po wybuchu II wojny światowej 8 września ostatni właściciel Zamku - Stanisław Jastrzębski - opuszcza go, a opuszczone budynki stają się siedzibą władz okupacyjnych. Po zakończeniu wojny, jak to stało się z większością takich majątków, został on przejęty przez Skarb Państwa. W latach 1970-78 prowadzono tu prace konserwatorskie po zakończeniu których, Zamek wszedł w struktury Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W trakcie zwiedzania mamy możliwość zobaczenia odtworzonych w różnych stylach wnętrz. W przyziemiu zaaranżowano dawną Kuchnię i Spiżarnię z Domową Apteką. Tutaj znajduje się również Skarbiec, oraz Pokój Pani w którym prezentowane są meble w stylu empire i biedermaier. Na piętrze są natomiast pomieszczenia o charakterze mieszkalno-reprezentacyjnym. Na szczególną uwagę zasługują: Sala Koncertowa, która jest największą salą w Zamku, oraz Sala Rycerska z przepięknym gotyckim wykuszem i śladami dawnej polichromii. To właśnie ten wykusz zachwycał Jana Matejkę. Zwiedzanie kończy się odwiedzinami w piwnicach, gdzie zobaczyć można swego rodzaju lapidarium na które składają się elementy kamienne, ale również eksponaty archeologiczne.
Zamek przyciąga filmowców, którzy wykorzystali jego wnętrza do kręcenia scen m.in. do filmów "Królowa Bona" czy "Korona Królów".
Nawiązując do wspomnianej legendy Zamek organizuje Międzynarodowy Turniej Rycerski "O Złoty Warkocz Tarłówny".
Dla zwiedzających: wejście na Zamek odbywa się o pełnych godzinach, a bilety sprzedawane są na 15 minut przed zwiedzaniem. 



https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-zamek-w-debnie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz