Szymbark - Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa

Skansen w Szymbarku jest jedną z mniejszych tego rodzaju placówek, które miałem okazję zwiedzać. Jego powierzchnia to zaledwie niecałe 3 hektary na których zlokalizowano 16 obiektów, chociaż docelowo plan zakłada, że będzie ich tutaj 27. Niestety przestrzeń, którą zajmuje Skansen nie pozwala na odtworzenie pierwotnego rozmieszczenia zabudowań. Obiekt ten powstał w celu zabezpieczenia i prezentacji spuścizny etnograficznej Pogórzan zamieszkujących tereny okolic Gorlic. Ta grupa etniczna funkcjonowała pomiędzy Krakowiakami i Łemkami, a o różnicach pomiędzy nimi przekonać się można oglądając zabudowania oraz przyglądając się strojom ludowym zaprezentowanym w jednym z budynków. Najstarszym obiektem jaki przeniesiono na teren Skansenu jest pochodzący z końca XVIII wieku spichlerz z Rożnowic. Inicjatywa utworzenia tego miejsca powstała na początku lat 60-tych, ale otwarto je dla zwiedzających dopiero w 1987 roku. Obecnie Skansen funkcjonuje jako jeden z oddziałów Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Dla zwiedzających: Skansen nie posiada własnego parkingu. Samochód można jednak zostawić w bocznej uliczce. Na zwiedzanie należy zarezerwować około 1 godziny.


https://www.muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/skansen-wsi-pogorzanskiej

Kolbuszowa - Muzeum Kultury Ludowej

Wszystko rozpoczęło się w 1957 roku. Wówczas w Powiatowym Domu Kultury pokazano wystawę "Sztuka ludowa Lasowiaków". Jej organizatorem było Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury, którego głównym celem działania było utworzenie Muzeum. Cel ten udało się zrealizować w 1959 roku. Siedzibą Muzeum został budynek dawnej Synagogi w Kolbuszowie. Społeczna działalność Towarzystwa zaowocowała w kolejnych latach zorganizowaniem obok stałej ekspozycji kilku dużych wystaw czasowych o tematyce archeologicznej i etnograficznej. W takiej formie Muzeum dotrwało do 1972 roku, kiedy przeszło na własność państwa. Był to również moment, kiedy pojawił się pomysł utworzenia parku etnograficznego. Okres 1974-78 to czas pozyskiwania i przenoszenia na wykupiony teren poszczególnych obiektów przyszłego Skansenu. Uroczystość otwarcia miała miejsce 4 maja 1978 roku.
Obecnie w Skansenie znajduje się około 80 budynków z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują one kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, czyli ludności zamieszkującej północną część obecnego województwa podkarpackiego. Skansen zajmuje przestrzeń 30 hektarów, a zabudowania rozsiane są w taki sposób, aby jak najbardziej oddać klimat i charakter dawnych zagród i małych wiosek. Zobaczymy tutaj liczne chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewiki i kurniki), budynki przemysłowe (młyny, olejarnię, kuźnię, garncarnię) oraz budynki użyteczności publicznej (szkoła, karczma, remiza) i sakralne. Najstarszym obiektem jest Dwór pochodzący z Brzezin, a wzniesiony pierwotnie w 1753 roku. W większości budynków wnętrza wyposażone są w sprzęty odpowiednie dla danego rodzaju zabudowań. Niestety, aby się o tym przekonać należy umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem co najmniej dwa dni przed przyjazdem. W innym wypadku pozostaje oglądanie ich jedynie z zewnątrz, czego sam mogłem doświadczyć.




http://www.muzeumkolbuszowa.pl/

Radom - Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Mamy rok 1913, kiedy ksiądz Jan Wiśniewski postanawia przekazać swoją kolekcję Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu w celu utworzenia Muzeum. Niestety wybucha I wojna światowa. Po jej zakończeniu do pomysłu PTK powraca w 1921 roku, odzyskując rozproszone w czasie wojny zbiory i po dwóch latach prac w marcu 1923 roku otwiera w Radomiu pierwsze Muzeum. W okresie II Rzeczpospolitej eksponatów przybywało tak szybko, że Muzeum musiało kilkakrotnie zmieniać swoją lokalizację. Dobrą passę przerywa ponownie wojna. W okresie okupacji Muzeum funkcjonuje, ale jest ono dostępne wyłącznie dla Niemców. Po zakończeniu wojny Muzeum wznowiło swoją działalność już w 1945 roku jako Muzeum Miejskie. W roku 1958 uzyskało ono status Muzeum Regionalnego, a po przeprowadzeniu reform administracyjnych w 1975 roku - Muzeum Okręgowego. W 1976 roku na cele muzealne miasto przekazuje zabudowania dawnego kolegium oo. Pijarów powstałe w latach 1737-56 według projektu Antonio Solariego. Budynek o powierzchni przeszło 4,5 tys m2 Muzeum musiało wyremontować i przystosować do swoich potrzeb co trwało aż do 1991 roku. W 1999 roku decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego Muzeum utraciło status okręgowego przyjmując obecną nazwę.
Co zobaczymy w salach wystawienniczych? Mnie osobiście Muzeum przyciągnęło swoimi zbiorami malarstwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie Radom posiada czwartą w kraju pod względem ilości kolekcję obrazów Jacka Malczewskiego. Ponieważ to jeden z moich ulubionych malarzy, dlatego najwięcej uwagi poświęciłem jego obrazom, ale obok nich zobaczyć można również prace m.in. Chełmońskiego, Brandta, Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego, Weissa i wielu innych. Kolejna część ekspozycji to "Kolekcja rodziny Pinno". Profesor Andrzej Pinno był architektem, który przed swoją śmiercią przekazał do Muzeum około 700 przedmiotów wśród których były: obrazy, meble, lampy, porcelana, szkło, srebra, dokumenty, fotografie i wiele innych, które towarzyszyły tej rodzinie jeszcze przed I wojną światową. Drugą podobną ekspozycją jest gabinet prof. Leszka Kołakowskiego. Zobaczymy tutaj przedmioty przekazane przez jego żonę i córkę, a wśród nich: togę i biret profesora, biurko z maszyną do pisania, przedmioty osobiste oraz liczne dyplomy i medale przyznawane profesorowi. Miłośnicy orientu zaspokoją swoją ciekawość odwiedzając zbiór przeszło 100 przedmiotów pochodzących z Japonii i Chin, a także Afryki i Oceanii. W tej części na uwagę zasługuje XVIII-wieczna zbroja samurajska. Dzieciaki natomiast najchętniej odwiedzają Dział Przyrody, gdzie zobaczyć można gabinet XIX-wiecznego przyrodnika czy dioramy środowiska przyrodniczego okolic Radomia i różnych Parków Narodowych w Polsce.
Oprócz wystaw stałych Muzeum organizuje liczne i interesujące wystawy czasowe. Dlatego warto śledzić informacje o aktualnej ofercie na stronie internetowej oraz w social-mediach.



https://www.muzeum.edu.pl/index.php