Radziejowice - Zespół pałacowo-parkowy

Gnając drogą z Warszawy na Śląsk wielokrotnie przejeżdżałem obok zjazdu kierującego do Radziejowic. I przez długi czas nie przypuszczałem, że w tej wiosce istnieje przepiękne miejsce warte zobaczenia.
Już w XV wieku rodzina Radziejowskich obrała sobie ten teren na swoją siedzibę budując wieżę mieszkalną. Dwa wieki później obok niej wybudowano wczesnobarokowy pałac, który gościł Zygmunta III Wazę, Władysława IV Wazę, a później również Jana III Sobieskiego. Obecny wygląd zespołu pałacowego zawdzięczamy jednak rodzinie Krasińskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku przebudowano całość w stylu klasycystycznym, a w otoczeniu pałacu powstał piękny park krajobrazowy. Miejsce to zaczęło przyciągać ludzi kultury. Częstymi gośćmi byli tutaj m.in.: Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Chełmoński. W 1928 roku zabudowania Pałacu wykorzystano do nakręcenia w nim filmu "Pan Tadeusz". Czas II wojny światowej to zajęcie Pałacu na cele szpitalne oraz dewastacja w czasie wyzwolenia. Po wojnie Pałac stał się składnicą dla Muzeum Narodowego w Warszawie, a w 1956 roku trafił w ręce Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Po przeprowadzeniu odpowiednich prac renowacyjnych i budowlanych utworzono w tym miejscu Dom Pracy Twórczej otwarty dla pisarzy, filmowców, plastyków, muzyków i aktorów.
Wspomniany już wcześniej Józef Chełmoński ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic. Miał tam dworek i gospodarstwo rolne. Ponieważ przyjaźnił się z rodziną Krasińskich był gościem w Radziejowicach, choć sam stronił od kontaktów z obcymi ludźmi. Te związki z tym miejscem spowodowały, że od 2012 roku w Pałacu oglądać można największą w Polsce wystawę dzieł Józefa Chełmońskiego. Na prezentowaną w pałacowych pomieszczeniach ekspozycję składają się dzieła będące depozytem Muzeum Narodowego, ale także prywatnych kolekcjonerów.
Drugą postacią ważną dla tego miejsca, ale także dla całej polskiej kultury był Jerzy Waldorff. Przez prawie 30 lat Radziejowice były dla niego miejscem zarówno odpoczynku jak i pracy. Był sercem i duszą tego miejsca. To dzięki jego staraniom w Radziejowicach zaczęły odbywać się stałe koncerty i wystawy, które z czasem przerodziły się w festiwal imienia Waldorffa. Obecnie w Pałacu zobaczyć można gabinet Pana Jerzego w którym prezentowane są jego osobiste przedmioty, kolekcja lasek, portrety rodzinne, fotografie, obrazy i karykatury.
Zwiedzanie wystaw rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie i jest to ściśle przestrzegane. Jeśli przyjedziecie zbyt wcześnie "nadmiarowy" czas możecie przeznaczyć na spacer po parku lub wypicie herbaty w restauracji. We wnętrzach obowiązuje całkowity zakaz fotografowania (mnie poinformowano o tym za późno, dzięki czemu mam kilka zdjęć, którymi się z Wami dzielę). Zwiedzanie ułatwia audioprzewodnik z nagraniami dotyczącymi poszczególnych obrazów wiszących na ścianach pałacu.



https://www.palacradziejowice.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz