Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy powołano do życia w 1923 roku jako Muzeum Miejskie na bazie zbiorów gromadzonych od około 1880 roku przez Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego. Były to zabytki dotyczące archeologii, historii, numizmatyki i etnografii. W początkowym okresie działania Muzeum nie posiadało eksponatów z zakresu sztuki, dlatego to na tym skupiono największy wysiłek pozyskując kolejne nabytki. Dzięki licznym zakupom oraz donacjom mieszkańców miasta i kolekcjonerów w szybkim tempie udało się utworzyć znaczący zbiór. Ważnym momentem w historii Muzeum było przekazanie w 1937 roku spuścizny po Leonie Wyczółkowskim. Rozwój Muzeum nie przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny jego zasoby powiększyły się o rzeczy przekazywane na polecenie władz niemieckich. Dopiero działania wojenne w latach 1943-44 i chęć zabezpieczenia zbiorów spowodowały, że wiele zgromadzonych eksponatów przepadło.
Po wojnie na potrzeby Muzeum przeznaczono budynek przy ul. Gdańskiej, lecz dosyć szybko okazało się, że lokal ten jest niewystarczający. Dlatego w 1964 roku na potrzeby ekspozycyjne oddano wyremontowane spichlerze przy ul. Grodzkiej, a w 1975 roku powstała koncepcja przekazania na cele muzealne budynków znajdujących się na Wyspie Młyńskiej. Obecnie Muzeum w tej lokalizacji dysponuje 5 obiektami. Jednym z nich jest tzw. Czerwony Spichlerz, w którym mieści się Galeria Sztuki Nowoczesnej. Budynek ten powstał w 1861 roku i jest największym z zachowanych spichlerzy bydgoskich.
Galeria Sztuki Nowoczesnej prezentuje najbardziej reprezentacyjne dzieła zgromadzone w zasobach Muzeum. Niestety ekspozycja stała jest do odwołania niedostępna dla zwiedzających, dlatego nie mogę wyrazić opinii na jej temat. Wszyscy turyści zapraszani są do zwiedzania wystaw czasowych prezentowanych w Galerii. Ja miałem przyjemność zobaczyć zajmującą dwa piętra wystawę "Od princeski do New Look". Mimo, że nie jestem znawcą mody, to na tej wystawie wpadłem w zachwyt widząc co i w jaki sposób zostało zaprezentowane. Na wystawę składa się ponad 300 obiektów z kolekcji mody kobiecej, której właścicielem jest historyk sztuki p. Adam Leja. W celu odpowiedniej aranżacji wykorzystano - niejako w formie tła - meble, rzemiosło artystyczne, obrazy, grafiki, plakaty, reklamy i fotografie odpowiadające okresom z jakich pochodzą dane stroje. Bo prezentacja rozpoczyna się eksponatami pochodzącymi z około 1890 roku, a kończy pochodzącymi z lat 50-tych XX wieku. Całość sprawia tak niesamowite wrażenie, że nie dziwi mnie liczne zainteresowanie tą wystawą mediów. Kto ma możliwość odwiedzenia w najbliższym czasie Bydgoszczy zdecydowanie musi tu być.
https://muzeum.bydgoszcz.pl/o_muzeum/46,0,0,0,Galeria+Sztuki+Nowoczesnej
Dzień dobry,
OdpowiedzUsuńjestem redaktorem portalu kolekcjonerski.net, zajmującym się szeroko pojętym kolekcjonowaniem. W poszukiwaniu ciekawego hobby trafiłem na Pana bloga. Czy byłby Pan zainteresowany udzieleniem wywiadu portalowi kolekcjonerski.net o swojej pasji kolekcjonerskiej?
mój adres mailowy - dyskulturianin@gmail.com
Pozdrawiam Pana serdecznie,
Michał Maszkowski
Panie Michale, odpowiedziałem na Pana pytanie wysyłając mail.
UsuńRównież pozdrawiam serdecznie,
Tomasz
Proszę o informację lub link Pana wywiadu.
OdpowiedzUsuńJestem zainteresowana, więc będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam
Jak tylko będzie zrealizowany, nie omieszkam poinformować ;)
Usuń