Sandomierz - Zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej to grupa rekonstrukcji historycznej powstała w 1994 roku. Jej założycielem jest p. Karol Bury, prawnik, sędzia Sądu Rejonowego, który w Chorągwi pełni funkcję kasztelana. Grupa zajmuje się odtwarzaniem życia, strojów i zwyczajów rycerstwa na przestrzeni od X do XX wieku. Organizowane są również duże imprezy plenerowe i międzynarodowe turnieje rycerskie. Siedzibą Chorągwi od kilku lat jest jedna z najpiękniejszych i znajdująca się przy sandomierskim Rynku Kamienica Oleśnickich. W budynku tym, pod opieką rekonstruktorów, znajduje się zbiór militariów i strojów z różnych epok. Ilość eksponatów liczona jest w tysiącach, a o szczegółach wystawy opowiada przewodnik. Podczas odwiedzin można również przymierzyć wybrany strój i zrobić sobie w nim zdjęcie pamiątkowe.
I jeszcze kilka słów o samej siedzibie Chorągwi. Kamienica Oleśnickich, jak już wspomniałem wcześniej, jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znaną kamienicą w Sandomierzu. Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy jej właścicielem był wojewoda brzesko-kujawski Andrzej Leszczyński. W 1570 roku prawdopodobnie właśnie tutaj doszło do podpisania porozumienia o wzajemnej tolerancji pomiędzy kalwinami, luteranami i braćmi czeskimi. W 1757 roku doszło do wielkiego pożaru miasta w wyniku którego kamienica została zniszczona. Tragedia ta pozwoliła na zakup działki przez rodzinę Oleśnickich, którzy w latach 1770-80 wybudowali budynek znany nam do dzisiaj. Niestety obecnie stan techniczny Kamienicy jest zły, dlatego miasto pozyskało na jej remont środki finansowe co powoduje, że dalsza obecność w niej Chorągwi nie jest możliwa. W momencie, gdy piszę te słowa, nie podjęto jeszcze decyzji, gdzie Rycerze zostaną przeniesieni.
Dodam również, że Kamienica jest punktem startowym do zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej poprowadzonej przez połączone piwnice znajdujące się pod płytą Rynku. Ale o spacerze tą trasą opowiem przy jakiejś kolejnej okazji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz