Lublin - Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce. Zajmuje powierzchnię 23 ha. Pomysł na utworzenie Skansenu pojawił się w 1960 roku w Muzeum Okręgowym w Lublinie, co wiązało się z powołaniem Oddziału Budownictwa Ludowego. Dopiero w 1970 roku wydzielono Skansen jako samodzielne Muzeum. Pierwotnie miał być o połowę mniejszy i znajdować się w dzielnicy Kalinowszyzna, ale trudności związane z pozyskaniem terenu spowodowały, że ostatecznie w 1975 roku postanowiono o umieszczeniu Muzeum w obecnej lokalizacji - w dzielnicy Sławin. Pierwszym obiektem przeniesionym w to miejsce w 1976 roku był wiatrak z Zygmuntowa. Turyści zmuszeni byli jednak poczekać z odwiedzinami aż do 1979 roku.
Obecnie teren Skansenu podzielony jest na sześć sektorów, w których prezentowane jest budownictwo drewniane, typowe dla terenów dawnego województwa lubelskiego.
Pierwszy sektor to Wyżyna Lubelska z typową dla tego regionu wsią "łańcuchówką". Była to zwarta zabudowa po obu stronach drogi, a w Skansenie dodatkowo zaprezentowano różne typy zagród. Uzupełnieniem zabudowy są budynki rzemieślnicze w postaci wspomnianego wiatraka, kuźni i olejarni.
Drugi sektor stanowi zespół dworski na który składają się dwa dwory, dwa spichlerze i czworak.
Trzecim sektorem jest Roztocze, umieszczone w bogatej scenerii roślinnej. Region ten cechował się zabudową rozproszoną. W sektorze tym zobaczyć można zagrodę z Teodorówki w której odtworzono wiejski sklepik, a także zabudowania pozyskane z Korytkowa Dużego i Bukowej. Znajduje się tutaj również cerkiew grekokatolicka z Tarnoszyna, która oprócz funkcji muzealnej jest również kościołem parafialnym dla lublinian tego wyznania. Ciekawe czy, aby wziąć udział w nabożeństwie, trzeba kupić bilet ;)
Następnie przechodzimy do sektora Podlasia i Nadbuża, który jest obecnie terenem rekreacyjnym. Z tego regionu udało się na razie pozyskać jedynie remizę strażacką z Bedlna, w której zobaczyć można wyposażenie OSP z 1936 roku.
Po dłuższym spacerku docieramy do sektora Powiśle, który pięknie rozciąga się wokół zbiornika wodnego. Wszystkie ustawione w tym sektorze chałupy oglądać można jedynie z zewnątrz. Uzupełnieniem dla zagród są elementy małej architektury w postaci kapliczek oraz zabytkowe urządzenia hydrotechniczne.
Na zakończenie docieramy do ostatniego, szóstego sektora, którym jest powstałe w 2013 roku Miasteczko. Jest to nawiązanie do małych miasteczek Lubelszczyzny okresu międzywojennego. Zobaczyć można tutaj przykłady urządzonych wnętrz mieszkalnych (polskich i żydowskich), gospodarczych, sklepów, zakładów rzemieślniczo-usługowych, gastronomii i budynków użyteczności publicznej. W sektorze tym znajduje się również XVII wieczny kościół z Matczyna, który podobnie jak cerkiew jest nie tylko ekspozycją, ale również miejscem kultu. To najstarszy w regionie lubelskim drewniany kościół parafialny. Co ciekawe - istnieje możliwość brania w nim ślubu.
Ten rozległy teren i ilość zabudowań, które warto obejrzeć powoduje, że na zwiedzanie Skansenu należy zarezerwować minimum 3 godziny. A jak widać plany rozwoju na przyszłość są i z pewnością za kilka lat tekst ten trzeba będzie uzupełniać o informacje dotyczące nowych budowli, które pojawią się w Muzeum.
Dla zwiedzających: w okresie wiosenno-letnim Skansen przyciąga dużą ilość odwiedzających, szczególnie w weekendy. Niestety Muzeum nie dysponuje wystarczającym dla takiej ilości zwiedzających parkingiem, co należy brać pod uwagę decydując się na odwiedziny.


https://skansen.lublin.pl/pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz