Maurzyce - Łowicki Park Etnograficzny

Maurzyce są niewielką wsią położoną nieopodal Łowicza. I to właśnie w obrębie tej wsi postanowiono umiejscowić Łowicki Park Etnograficzny. Pomysł o utworzeniu tego Skansenu jako części Muzeum w Łowiczu pojawił się już na przełomie lat 60-tych i 70-tych, ale na jego zrealizowanie trzeba było poczekać, a turyści mogli zacząć odwiedzać to miejsce dopiero od połowy lat 80-tych. Na powierzchni ponad 17,5 ha odtworzono dwa układy zabudowań charakterystycznych dla wsi Księstwa Łowickiego czyli owalnicę, gdzie zabudowa okala plac centralny i ulicówkę, gdzie zabudowania ustawione są wzdłuż po jednej stronie. Dla celów ekspozycyjnych udało się pozyskać ponad 40 budynków zarówno o charakterze mieszkalnym jak i gospodarskim. Uzupełnieniem jest drewniany, barokowy kościół pod wezwaniem św. Marcina, datowany na 1758 rok, a przeniesiony do Skansenu z Wysokienic oraz duża ilość drobnej architektury takiej jak kapliczki, zabudowania rzemieślnicze i strażnica straży pożarnej. A czym różni się to miejsce od innych skansenów? Bo tu jest niebiesko! Większość chat pomalowana jest w typowy dla tego regionu sposób tzn. niebieskie ściany ozdobione motywami w kolorze białym. Wnętrza natomiast są przepięknie dekorowane wycinankami, które, co zaskakujące, na początku wykonywane były za pomocą nożyc do strzyżenia owiec. Patrząc na te dzieła, aż dziw bierze, w jaki sposób to się musiało odbywać, że uzyskiwano tak piękny efekt. Większość zabudowań jest otwarta i dostępna dla turystów, choć wejście do samych pomieszczeń jest odgrodzone, ale nie utrudnia to napawania oczu tymi papierowymi dziełami sztuki.
W 2019 roku Skansen dotknęła tragedia w postaci wichury, która zniszczyła wiele zabudowań. Efekt tej tragedii widoczny jest do dzisiaj. Mimo tego miejsce to przyciąga turystów. Co ciekawe, dzięki dużej przestrzeni, którą zajmuje Skansen, zwiedza się go spokojnie nie deptając po piętach innych osób.
Dla zwiedzających: ostatni odcinek drogi dojazdowej do Skansenu jest w dramatycznym stanie, dlatego ostrzegam posiadaczy pojazdów o niskim zawieszeniu. Sam parking to mocno rozjeżdżona polana, dlatego o tym również pragnę Was uprzedzić. Na spokojne zwiedzanie wystarczy około 2,5 godziny. W okresie od listopada do końca marca Skansen nie jest dostępny do zwiedzania. 


http://muzeumlowicz.pl/skansen_w_maurzycach/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz