Muzeum w Brodnicy powstało w 1973 roku. Początkowo funkcjonowało jako Muzeum Regionalne, ale od 1999 roku jego nazwa brzmi po prostu Muzeum w Brodnicy. Swoją kolekcję 50 tys zabytków prezentuje w trzech lokalizacjach rozrzuconych po miasteczku.
ZAMEK
Najstarszym budynkiem Muzeum są pozostałości pokrzyżackiego Zamku. Jego budowa rozpoczęła się około 1285 roku jako siedziba komturów. Początkowo były to zabudowania drewniane, które dopiero w latach 1303-39 zastąpiono murowanymi. W 1466 roku po zawarciu drugiego pokoju toruńskiego Brodnica weszła w granice Polski, a Zamek do 1772 roku stał się siedzibą starostów. W latach 1605-25 funkcję tę sprawowała siostra Zygmunta III Wazy - Anna Wazówna. Największe zniszczenia na Zamku miały miejsce podczas Potopu Szwedzkiego. W 1842 roku na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV zaprzestano dewastacji tego miejsca, a ocalałą wieżę nakazał naprawić. Do prac konserwatorskich powrócono po II wojnie światowej. Odbywały się one w latach 1953-57 oraz 1970-76. Po ich zakończeniu w piwnicach zorganizowano sale muzealne, a wieżę udostępniono jako punkt widokowy. Z wysokości 54 metrów można podziwiać panoramę miasta i okolicy.
BRAMA CHEŁMIŃSKA
Brama Chełmińska to drugi według powstania budynek zajmowany przez Muzeum. Brama jest najokazalszym i najlepiej zachowanym tego rodzaju obiektem z czasów krzyżackich. Wzniesiono ją w okresie 1310-30 jako jeden z elementów murów miejskich. W XIX wieku w jej pomieszczeniach ulokowano więzienie. Od 1973 roku przeznaczona na funkcje muzealne. W salach znajdujących się w Bramie oraz przyległej kamienicy Muzeum prezentuje wystawy czasowe.
SPICHLERZ
Ten renesansowy spichlerz jest główną siedzibą Muzeum. To ostatni z trzech budynków należący do Muzeum. Jednocześnie jest on najmłodszy, bo wybudowany w 1604 roku. Początkowo był on dwukondygnacyjny, obecnie czterokondygnacyjny. Obok pomieszczeń administracyjno-biurowych znajdują się tu również sale ekspozycyjne. Podczas mojej wizyty miałem okazję zapoznać się z bardzo ciekawą wystawą Centrum Edukacji Ekologicznej. Jej najciekawszym elementem są duże akwaria w których prezentowane są okazy ryb, złapanych w przepływającej przez Brodnicę Drwęcy.
http://portal.muzeum.brodnica.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz