W 1266 roku w Nidzicy Krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę będącą siedzibą komornika. Budowa murowanego Zamku rozpoczęła się dopiero w 1370 roku i trwała do 1407 roku.Dwa lata później Zamek stał się siedzibą krzyżackiego prokuratora. W ciągu kolejnych 100 lat Zamek stawał się na przemian własnością Polaków i Krzyżaków. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku Zamek został siedzibą starosty książęcego. W okresie potopu warownia poddała się wojskom szwedzkim. W 1656 roku Zamek był bezskutecznie oblegany przez Tatarów w służbie Jana Kazimierza. Związana jest z tym legenda mówiąca, że mieszczanin widzący do którego namiotu udaje się wódz i dowódcy tatarscy wystrzelił w to miejsce z armaty. Kula trafiła celu zabijając wszystkich co sprawiło, że wojska wycofały się spod murów. W miejscu, w którym miał zginąć tatarski wódz, znajduje się do dzisiaj głaz zwieńczony armatnią kulą. Jak by nie było działania wojenne przyniosły częściowe zniszczenie Zamku, a w roku 1784 wybuchł w nim poważny pożar przez co Zamek popadł w ruinę. W latach 1806-12 żołnierze napoleońscy wykorzystali to miejsce na lazaret doszczętnie dewastując to co z Zamku pozostało. W latach 1828-30 Zamek odrestaurował Ferdynand Tymoteusz Gregorovius i przeznaczył go na siedzibę sądu i więzienie. W tym stanie Zamek dotrwał do 1945 roku, gdy został zbombardowany przez Rosjan. W 1961 roku podjęto decyzję, aby ruiny odbudować. W 1965 roku oddano Zamek ponownie do użytku przeznaczając go na cele kultury i rozrywki. W Zamku mieści się Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, galeria, pracownia rzeźby, biblioteka miejska, restauracja i hotel.
Nidzicki Ośrodek Kultury prowadzi w Zamku Muzeum Ziemi Nidzickiej. W ramach zwiedzania Muzeum turyści mają możliwość obejrzenia niedużej ekspozycji prezentującej najstarsze dzieje Prusów, Zamku i miasta, kopie uzbrojenia wykorzystywanego podczas bitwy pod Grunwaldem, oraz przedmioty związane z etnografią tego regionu. Po zapoznaniu się z tymi pamiątkami prowadzeni jesteśmy do "Sali Rycerskiej", która dawniej była siedzibą wójta, kaplicą i refektarzem. Na koniec docieramy na poddasze do "Galerii pod Belką".
Przed przyjazdem do Nidzicy sugeruję sprawdzenie na stronie internetowej NOK kalendarza imprez organizowanych na Zamku. Niektóre z nich ograniczają lub całkowicie uniemożliwiają zwiedzanie Zamku.
Nidzica - Zamek - Muzeum Ziemi Nidzickiej
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz