Poznań - Muzeum Narodowe

Poznańskie Muzeum Narodowe jest jednym z najstarszych, największych i najważniejszych w Polsce. Swoją historię wywodzi od utworzonego w 1857 roku Muzeum Starożytności Polskich w Wielkim Księstwie Poznańskim. W 1894 władze pruskie utworzyły w Poznaniu pierwsze niemieckie muzeum - Prowincjonalne Muzeum, które w 1902 zmieniło się w Muzeum Cesarza Fryderyka III i w 1904 roku otrzymało dla swoich celów gmach przy pl. Wolności. Budynek ten zaprojektowany przez Karla Hinkeldeyna specjalnie do celów wystawienniczych zajmowany jest obecnie przez Galerię Malarstwa i Rzeźby. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 roku Muzeum Cesarza Fryderyka III zostało przemianowane na Muzeum Wielkopolskie. Okres międzywojenny był czasem intensywnego rozwoju Muzeum. Dokonano licznych zakupów ówczesnego malarstwa i rzeźby. Zasoby Muzeum powiększyły się również o eksponaty przejęte od Muzeum im. Mielżyńskich. W okresie II wojny światowej zbiory Muzeum uległy w dużej mierze rozproszeniu i zniszczeniu. Straty te starano się odbudować już od 1945 roku. Starania te odniosły skutek i w 1950 roku Muzeum uzyskało status Narodowego. W 2001 roku Muzeum powiększyło się o nowe skrzydło zwane z powodu kształtu jamnikiem. Obecnie w Gmachu Głównym podziwiać możemy:
- Galerię Sztuki Starożytnej - gdzie zobaczymy zabytki sztuki, rzemiosła i przedmioty codziennego użytku pochodzące z starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu oraz Grecji i Rzymu
- Galerię Sztuki Średniowiecznej - prezentującą zabytki pochodzące z różnych regionów Polski, ale także Europy. Ekspozycja liczy około 160 eksponatów datowanych od końca XII do początku XVI w.
- Galerię Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. - jest to zespół około 700 zabytków malarstwa i rzeźby. Najważniejszą częścią tej Galerii jest typowy dla kultury sarmackiej zbiór portretów trumiennych.
- Galerię Sztuki Europejskiej - to licząca ponad 2000 dzieł kolekcja malarstwa i rzeźby wśród których zobaczyć można przykłady włoskiego renesansu, dzieła mistrzów holenderskich i flamandzkich czy niemieckich oraz najbogatsza w Polsce kolekcja dzieł malarstwa hiszpańskiego. Wśród eksponatów tej Galerii wspomnieć należy o jedynym w Polsce obrazie Moneta Plaża w Pourville.
- Galerię Sztuki Polskiej XVIII - XIX w. - spośród blisko 2200 obrazów i rzeźb wybrano do stałej ekspozycji w tej galerii 500 najwybitniejszych dzieł. Zobaczyć tu można obrazy Gierymskiego, Chełmońskiego, Pankiewicza, Podkowińskiego czy Wyspiańskiego. Ale najważniejszą częścią tej Galerii jest kolekcja obrazów Malczewskiego.
- Galerię Sztuki Polskiej 1 poł. XX w. - w tej części ekspozycji zobaczyć można przykłady polskiego formizmu, konstruktywizmu czy kapizmu.
- Galerię Sztuki Współczesnej - to prezentacja dzieł powstałych w Polsce pod koniec XX i na początku XXI w.
Powyższe galerie uzupełniają jeszcze : Gabinet Numizmatyczny, Gabinet Rycin i Galeria Plakatu i Designu. Jak widać zbiory są bardzo bogate więc i na zwiedzanie poznańskiego Muzeum Narodowego należy zarezerwować sporo czasu.
Poza opisywanym Gmachem Głównym Muzeum Narodowe posiada jeszcze oddziały. Są to:
- Muzeum Sztuk Użytkowych (https://tomas-tickets.blogspot.com/2021/04/poznan-zamek-krolewski-muzeum-sztuk.html)
- Muzeum Historii Miasta Poznania (https://tomas-tickets.blogspot.com/2020/03/poznan-muzeum-historii-miasta.html)
- Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
- Muzeum Instrumentów Muzycznych (https://tomas-tickets.blogspot.com/2020/08/poznan-muzeum-instrumentow-muzycznych.html)
- Muzeum Etnograficzne (https://tomas-tickets.blogspot.com/2021/05/poznan-muzeum-etnograficzne.html)
- Muzeum Pałac w Rogalinie (https://tomas-tickets.blogspot.com/2020/07/rogalin-zespo-paacowo-parkowy.html)
- Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (https://tomas-tickets.blogspot.com/2019/10/smieow-muzeum-adama-mickiewicza.html)
- Zamek w Gołuchowie (https://tomas-tickets.blogspot.com/2020/02/gouchow-zamek-oddzia-muzeum-narodowego.html).




https://mnp.art.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz