Każde odwiedziny w skansenach to możliwość poznawania i odkrywania jak wyglądało życie prostych ludzi wsi w dawnej Polsce. I podobnie było podczas zwiedzania Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Skansen ten powstawał w okresie od 1975 do 1982 roku. W tym okresie na terenie całej Wielkopolski przeprowadzono prace związane z rozbiórką i ponownym odtworzeniem wybranych zabudowań wiejskich na obszarze przeznaczonym pod skansen. Początkowo było tych obiektów 26, obecnie jest ich 56, a docelowo ma być 70. Przenoszone zabudowania ustawiano w taki sposób, aby odtworzyć naturalny wygląd wsi z połowy XIX wieku. Wśród budynków jakie znalazły się na terenie skansenu w Dziekanowicach zobaczyć można karczmę, spichlerz, dom podcieniowy, różnego typu wiatraki, kuźnię czy też młyn wodny. Uzupełnieniem jest przeniesiony z Wartkowic kościół z 1719 roku z pełnym wyposażeniem, w którym do tej pory odprawiane są nabożeństwa. Drugim obiektem sakralnym przeniesionym na teren skansenu jest kaplica z 1765 roku z odtworzonym wokół niej cmentarzem. Kilka kroków od zabudowań wioskowych zobaczyć można także kopię XVIII-wiecznych zabudowań dworsko-folwarcznych ze Studzieńca. Wszystkie zabudowania mają swoje opiekunki, które w strojach wiejskich przyjmują gości oglądających zabudowania co dodaje uroku i stanowi atrakcję zwiedzania. Niestety nie wszystkie osoby odpowiadające za poszczególne obiekty chętne są do podzielenia się wiedzą o eksponatach lub samych zabudowaniach co umniejsza radość ze zwiedzania tego miejsca.
Na terenie skansenu organizowane są liczne imprezy plenerowe wprowadzające w te zabytkowe obiekty współczesny powiew życia.
Wielkopolski Park Etnograficzny jest jednym z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Dziekanowice - Wielkopolski Park Etnograficzny
Praszka - Muzeum
2020 rok dla Muzeum w Praszce jest wyjątkowy, bo jubileuszowy. Muzeum obchodzi swoją 40 rocznicę istnienia na mapie placówek muzealnych dostępnych dla turystów. Co prawda pierwsze próby utworzenia w Praszce muzeum podejmowano już w okresie międzywojennym, ale dopiero przekazanie na ten cel posesji z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi przez prof. Konrada Jażdżewskiego w 1975 roku umożliwiło w pełni zrealizować ten pomysł. Prof. Konrad Jażdżewski był ówczesnym dyrektorem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a odziedziczone przez niego budynki należały do zasłużonej dla Praszki rodziny Łuckich. Nawiązaniem do tego jest sala muzealna w której zobaczyć można wnętrze dawnej apteki odtworzonej na wzór tej, która funkcjonowała w tym miejscu dawniej. Oprócz pamiątek po dawnych właścicielach kamienicy i jego twórcy w Muzeum zobaczyć można również ekspozycje przedstawiające przyrodę okolic miasta, wyniki badań archeologicznych prowadzonych na tych terenach, zbiory etnograficzne, kolekcję instrumentów muzycznych, powiększające się zbiory kartograficzne oraz wystawy czasowe. Ale największy eksponat znajduje się na tyłach Muzeum. Jest to zabytkowy tabor kolejki wąskotorowej na który składa się parowóz wąskotorowy Px48 wraz z tenderem (wagonem do przewozu węgla) i wagonem osobowym. Skład ten do połowy 1987 roku jeździł na trasie Praszka - Wieluń jako Wieluńska Kolej Dojazdowa. Jego ostatnia stacja przypadła właśnie w Praszce i tutaj na bocznicy przez wiele lat pod opieką Muzeum Kolejnictwa w Warszawie niszczał. Muzeum w Praszce podjęło starania zmierzające do pozyskania tego zabytku co udało się w 2002 roku. Przeprowadzono kompleksową konserwację, zaimprowizowano stację i dziś cieszy oczy zwiedzających i napawa dumą mieszkańców i pracowników Muzeum. Jak więc widać tak z pozoru niepozorna Praszka kryje całkiem ciekawe miejsce do zwiedzenia, a dodając do tego bardzo przyjazną atmosferę tworzoną przez pracowników Muzeum, uważam, że warto tu zaglądać i obserwować jakie nowe wystawy zagoszczą w Muzeum.
Poznań - Muzeum Narodowe - Muzeum Instrumentów Muzycznych
Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych powstało w 1945 roku. Podwaliną do jego powstania była kolekcja 80 instrumentów przekazana przez pierwszego kustosza tego miejsca p. Zbigniewa Szulca. Powiększając się na przestrzeni kolejnych lat możemy dziś poszczycić się trzecim co do wielkości tego rodzaju muzeum w Europie. Dodatkowo jest to także jedyne takie muzeum w Polsce. Obecnie posiada przeszło 2,5 tys. eksponatów pochodzących z większości kontynentów świata. Brakuje tylko eksponatów z Australii i obu biegunów. Zwiedzając ekspozycję nie tylko przenosimy się geograficznie, ale także czasowo. Najstarsze eksponaty pochodzą bowiem sprzed 3000 lat. Rozpoczynając zwiedzanie warto w kasie Muzeum upomnieć się o przewodnik multimedialny rozszerzający wiedzę o poszczególnych instrumentach poprzez dodatkowe informacje, zdjęcia detali, a także przykłady dźwiękowe. Ja niestety nie wiedziałem o takiej możliwości i przyszło mi spacerować po muzeum przyglądając się tylko eksponatom. Niestety domyślam się jak wiele straciłem poprzez swoją niewiedzę. Ekspozycja zajmuje trzy piętra, ale mnie najbardziej zainteresowała sala wypełniona fortepianami oraz orientalne instrumenty z Indii, Iranu, Chin i Japonii.
Pruszków - Muzeum Dulag 121
Warszawa - Muzeum Powstania Warszawskiego
Przez pewien czas, aby obejrzeć wspomniany wcześniej film "Miasto ruin" należało wnieść dodatkową opłatę za poniżej przedstawione bilety. Obecnie seans udostępniony jest w cenie biletu wstępu na teren Muzeum.
https://www.1944.pl/